stefan zweig

Stefan Zweig kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Stefan Zweig, 1881 yılında Viyana’da dünyaya geldi. Babası varlıklı bir sanayici olan Moritz Zweig’di. Küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitim aldı. İngilizce, Yunanca, Latince, Fransızca ve İtalyanca öğrendi.

Lise yıllarında edebiyatla tanıştı ve daha çok şiirle ilgilendi. En çok etkilendiği şairler Hugo von Hormannsthal ve Rainer Maria Rilke idi. Küçük yaşta öğrendiği Fransızca sayesinde Verlaine ve Baudelaire’den çeviriler yaptı.

Üniversitede Felsefe öğrenimi gören Zweig, mezun olduktan sonra uzun bir yolculuğa çıktı. Hindistan, ABD, Küba ve Belçika gibi ülkeleri gezdi.

Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine ülkesine geri döndü ve gönüllü olarak orduya yazıldı. Savaş sırasında yaklaşık üç yıl boyunca arşiv memuru olarak görev yaptı. Başlangıçta savaş yanlısı bir tutum izleyen ve gönüllü orduya olarak katılan Zweig’in fikirleri, Galiçya cephesinde karşılaştığı manzara karşısında tamamen değişti. Bu değişen tutumunu o dönem yazdığı “Babil Kulesi” ve “Zorlama” adlı savaş karşıtı kitaplarıyla gösterdi.

Savaşın sona ermesiyle birlikte Salzburg’a yerleşti ve Frederike Von Winternit ile hayatını birleştirdi.

Almanya’da Hitler’in yönetimi ele geçirmesi, tüm Yahudiler için olduğu gibi Zweig için de zorlu bir sürecin başlangıcıydı. Naziler tarafından yakılan kitaplar arasında onun da eserleri vardı. Bunun üzerine ülkeden ayrılmak zorunda kaldı.

İngiltere’ye giden Zweig eşinden boşandı ve Lotte Altmann ile evlendi. Burada İngiltere vatandaşlığına geçti. Daha sonra farklı ülkelerde bir süre vakit geçirdikten sonra Brezilya’ya gitti.

14 Ocak 1942’de İkinci Dünya Savaşı halen devam ediyorken karısı ile birlikte uyku hapı içerek intihar etti. Zweig, Hitler’in İkinci Dünya Savaşı’ndaki ilerleyişinin durdurulamayacağını, bunun sonucunda da hayatın kendisi için çok zor olacağını varsaymıştı.

Stefan Zweig’in kitapları

Satranç

Olağanüstü Bir Gece

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bir Çöküşün Öyküsü

Ay Işığı Sokağı

Mecburiyet

Geçmişe Yolculuk

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat

Mürebbiye

Yakıcı Sır

Amok Koşucusu

Üç Büyük Usta

Dünün Dünyası


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın