Ana sayfa Ekonomi Stratejist Paksoy: Kredi faiz oranlarında düşüş bekliyorum

Stratejist Paksoy: Kredi faiz oranlarında düşüş bekliyorum

PAYLAŞ

Stratejist Cüneyt Paksoy, kredi faiz oranlarında düşüş beklediğini söyledi. 

Habertürk TV’de “Ekonomide Görünüm” programına katılan Paksoy, ekonomideki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına piyasanın pozitif bir tepki verdiğini belirten Paksoy, “Faiz indirimi beklentisinin yıl sonuna doğru biraz daha aşağıya çekmesini bekliyoruz. Bu, ona manevra alanı vermeye devam edecek. Bundan sonraki süreçte, mevduat faizlerinin düşmeye başladığını gördüğüm üzere, ticari ve bireysel kredilerde de aşağı yönlü bir gerileme ve kullanımda bir artış bekliyorum” ifadelerini kullandı. 

‘OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR HAFTAYA GİRİLİYOR’

Oldukça önemli bir haftaya girildiğini vurgulayan Paksoy, “Salı günü ABD-Çin ticaret görüşmeleri başlayacak. İngiltere ve Japonya merkez bankalarının toplantıları var. Ama haftanın ve belki de bundan sonraki altı aya damgasını vuracak ana haber Amerika Merkez Bankası’ndan (Fed) gelecek. 25 baz puan yüzde 85’in üzerinde bir oranla piyasada fiyatlandı. Beklenti bu yönde ve fiyatlara da yansımış durumda” dedi. 

‘DOLAR ENDEKSİNDE TEDİRGİNLİK VAR’

Paksoy, ABD borsalarının yükseliş içerisinde olduğunu ve tahvil faizlerinin ise olası bir indirime karşı fiyatlanmış durumda olduğunu belirterek “Fiyatlanmayan ve ilginç olan dolar endeksidir. Fed faiz indirerek yeni bir süreci başlatacaksa, niye dolar endeksi kritik bir yerde? Bu, piyasa sorgusunun da olduğunu gösteriyor. Bir yandan faiz indirimi beklentisi var, bu borsaya ve tahvile yansıdı. Ancak dolar/TL tarafını da etkileyecek şekilde dolar endeksinde olası bir erteleme kararına karşı bir tedirginlik de var” diye konuştu. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here