su-35

Su-35: Nedir, özellikleri neler, Türkiye satın alır mı?

Türkiye’nin ABD tarafından F-35 savaş uçağı programından çıkartılmasının ardından, Türkiye’deki internet kullanıcılarının en çok arama yaptığı konuların başında Rusya’nın ürettiği ‘Su-35 savaş uçağı’ yer aldı. Peki Su-35 savaş uçağının özellikleri nelerdir? Hangi ülkeler kullanıyor? Türkiye’nin bu savaş uçaklarını satın alma olasılığı var mı? İşte Su-35 hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

SU-35 NEDİR?

Su-35 savaş uçağı, Sukhoi tarafından tasarlanan ve Komsomolsk-on-Amur Uçak Üretim Ortaklığı tarafından üretilen dördüncü nesil hava taarruz uçağıdır. 

Burada şunu hatırlatmak gerekir ki, F-35’lerin muadili olarak gösterilen uçak Su-35 değil, halen Rusya’da deneme testlerine tabi tutulan Su-57’dir. 

Su-35, Su-27’nin geliştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. İlk uçuşunu 1988 yılında gerçekleştirmiştir. 2006 yılında ise modernize edilmiştir. 

HANGİ ÜLKELER KULLANIYOR? 

2006 yılında modernize edilen Su-35’ler Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkelere ihraç edilmiştir. Özellikle ABD’nin geçmişten bu yana en yakın müttefiklerinden olan Güney Kore’nin bu uçakları satın alarak ordusunda kullanması dikkat çekici bir gelişmeydi. 

Yakın zamanda ise Endonezya 11 adet Su-35 savaş uçağı almak için Rusya ile anlaşma yaptı. 

2017 yılında imzalanan anlaşmaya göre Endonezya, savaş uçakları karşılığında kahve, palmiye yağı gibi çeşitli gıda ürünleri verecekti. 

Endonezya’nın takas usulü bir anlaşma yapma sebebi, ABD’nin olası yaptırımlarından kaçınmaktı. Çünkü, ABD tarafından Rusya’ya yönelik olarak ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ (CAATSA) yürürlüğe girmişti. Söz konusu yaptırımlar, Rusya’nın savunma sektörüyle alışveriş yapan kişi ve kurumları da kapsıyor. 

SU-35’İN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Fotoğraf: Youtube

22,20 metre uzunluğa, 6,43 metre de yüksekliğe sahiptir.

2450 km/h hıza sahiptir.

3600 km de menzile sahiptir.

Rus devlet şirketi Rostec CEO’su Sergey Çemezov tarafından yapılan açıklamada Su-35’lerin yapay zekaya sahip olduğu ve bunun sayesinde kendi başına öncelikli hedefleri seçebildiği söylenmişti. 

4. nesil hava taarruz uçağı olarak tanımlanmaktadır. 

TÜRKİYE SATIN ALIR MI?

Rus devlet şirketi Rostec CEO’su Sergey Çemezov, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin istemesi halinde Su-35 savaş uçağı satmak için görüşmelere hazır olduklarını bildirdi. 

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov da benzer bir açıklama yapmıştı. Borisov, ‘Türkiye’ye savaş uçağı satışı için görüşmelerin mümkün olup olmadığı’ şeklindeki soruya “Neden olmasın? Bir emsal zaten yaratıldı” yanıtını vermişti. 

Rusya tarafından gelen bu açıklamalara ilişkin Türkiye’den henüz bir cevap gelmedi.

Rusya’dan Türkiye’ye savaş uçağı satışı için sinyal: Neden olmasın?

F-35 yaptırımının ardından Rusya: Türkiye’ye Su-35 satmaya hazırız


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın