süleyman soylu

Süleyman Soylu istifa etti! İşte istifa nedeni ve detaylar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün yaptığı yazılı açıklamayla, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Soylu, istifa açıklamasında, “Sokağa çıkma yasağının uygulanması ve sorumluluğu her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yürütülen bu süreçle uyuşmadı” ifadelerine yer verdi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 Nisan gücü sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından yaşanan görüntüler nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

Sokağa çıkma yasağı uygulamasında sorumluluğun kendisinde olduğunu belirten Soylu, “Sokağa çıkma yasağının uygulanması ve sorumluluğu her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yürütülen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda böyle görüntülere yol açmamalıydı. Hiçbir zaman zarar vermek istemediğim aziz milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın. Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Cuma gecesi 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yasağın ilan edilmesinin ardından vatandaşlar fırın ve marketlere akın etmiş, sosyal mesafe ise unutulmuştu.

Söz konusu görüntüler hakkında konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Risk çok ama çok büyüdü. Dün akşam itibarıyla sokağa çıkanların mutlak ama mutlak suretle 14 gün kendilerini karantinaya almaları gerekiyor” demişti.

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?

1969 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Süleyman Soylu, aslen Trabzonludur. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlayan Soylu, siyasi hayatına ilk adımını Doğru Yol Partisi’nde (DYP) attı.

Bir süre gençlik kollarında görev yapan Soylu, daha sonra sırasıyla ilçe başkanlığı, il başkan yardımcılığı ve il başkanlığı görevlerinde bulundu. Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı görevine getirildiğinde henüz 25 yaşındaydı ve Türkiye’de bu göreve getirilen en genç kişi olmuştu.

2008 yılında Demokrat Parti Genel Başkanı seçildi. 2012 yılında ise Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AK Parti) katıldı.

64. ve 65. Hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan Süleyman Soylu, 2016 yılında Efkan Ala’nın istifa etmesinin ardından İçişleri Bakanlığı’na getirildi.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın