Ana sayfa Bilgi Merkezi Süleyman Soylu kimdir?

Süleyman Soylu kimdir?

PAYLAŞ

Süleyman Soylu, 21 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Trabzonlu‘dur.

Lise öğrenimini Plevne Lisesi’nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi‘nde tamamladı.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, okul arkadaşlarıyla ortaklaşa kurduğu şirketle birlikte ticaret hayatına atıldı.

Süleyman Soylu, siyasi hayatına 1987 yılında Doğru Yol Partisi‘nde (DYP) başladı. Bir süre DYP Gençlik Kolları’nda görev yaptı. İlçe Başkanı ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Gençlik Kolları’nda başarılı bir şekilde ilerleyen Süleyman Soylu, 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı görevine getirildi. Bu sırada henüz 25 yaşındaydı ve Türkiye’de bu göreve gelen en genç kişi olmuştu.

Milliyet gazetesi, 29.10.2000

1999 yılında DYP İstanbul İl Başkanı oldu. 2008 yılında Demokrat Parti Genel Başkanı seçildi. (DYP’nin ismi, 27 Mayıs 2007 tarihinde değiştirilerek Demokrat Parti yapılmıştı.)

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde, Demokrat Parti yüzde 4 oy alarak, 2007 yılında aldığı oyun altında kalınca istifa etti. Daha sonra kararından vazgeçip Olağanüstü Büyük Kongre’de aday olduysa da 3. turda adaylıktan çekildi.

2012 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi‘ne (AK Parti) katıldı. Önce Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Soylu, daha sonra AK Parti AR-GE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti’den Trabzon Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. 64. ve 65. Hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.

2016 yılında Efkan Ala’nın istifa etmesi üzerine İçişleri Bakanı olarak görev yapmaya başladı.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here