Suriye’de Rusya ile ortak devriye başladı

Soçi’de varılan mutabakat doğrultusunda Türkiye-Rusya ortak devriyesi Suriye’nin kuzeydoğusunda başladı.

Soçi Mutabakatı çerçevesinde terör örgütü YPG/PKK’ya verilen 150 saatin dolmasının ardından Rusya ile ortak devriye faaliyetleri başladı. Rusya Savunma Bakanı, sürenin dolmasına dakikalar kala yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG unsurlarının çekildiğini söylemişti. 

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk ve Rus güçlerin ilk ortak devriye faaliyetine Fırat’ın doğusundaki Debresiye bölgesinde başladığı bilgisine yer verildi. 

Bakanlık, Türk ve Rus askeri unsurlarına dörder araç ve İHA’ların iştirak ettiğini belirtti. 

Soçi mutabakatı

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan terör unsurlarına yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın ardından, Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de bir mutabakata varılmıştı. Söz konusu mutabakat kapsamında Türkiye’nin 30 kilometre derinliğinde bira alanı kontrol etmesi kararlaştırılmıştı. Ayrıca sınırın 10 kilometrelik güneyine kadar olan bölgede Türk ve Rus ordularının ortak devriye faaliyeti yürütmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. 

Mutabakatın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye ve Rusya, Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir güce izin vermeyecek” demişti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın