Ana sayfa Dünya Suudi Arabistan, Yemen’deki Çoğu Çocuğun Ölümünden Sorumlu

Suudi Arabistan, Yemen’deki Çoğu Çocuğun Ölümünden Sorumlu

Al Jazeera tarafından ortaya çıkarılan bir BM raporuna göre, Yemen iç savaşındaki çoğu çocuk olan ölümlerden Suudi Arabistan sorumlu tutuluyor.

BM raporuna göre, 2017 yılında Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden 552 kişiden 370’i çocuk.

Raporda geçen yıl Yemen’deki çocuk ölümlerinin ve yaralanmalarının yarısından fazlasının sorumlusu olarak Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon gösteriliyor.

Suudi Arabistan, birkaç Arap ülkesiyle beraber 2014 yılında Yemen hükümetine destek olmak için askeri bir operasyon başlattı. Zamanla diğer Arap ülkelerinin çekilmesiyle koalisyonda sadece iki ülke kaldı: Suudi Arabiatan ve Birleşik Arap Emirlikleri.

BM raporu, Genel Sekreter Antonio Guterres’in emri ile düzenlendi ve geçtiğimiz günlerde Güvenlik Konseyi’ne sunuldu.

Ayrıca Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, çocuk asker kullanmakla da suçlanmakta.

Raporda, çocukların öldürülmesinden ve yaralanmasından sorumlu olan grupların isimlerini veren bir ek de yer almakta.


Yemen İç Savaşı

2011 yılında başlayan Arap İsyanı’nın sonucunda ülkeyi 33 yıldır yöneten Ali Abdullah Salih yönetimi devrildi. Yerine yardımcısı Abdurabbu Mansur Hadi geldi ve yeni bir anayasa taslağı hazırladı. Fakat Yemen nüfusunun yüzde 30’unu oluşturan ve Şii mezhebinin Zeydi kolundan olan Husiler hazırlanan anayasa taslığını, daha fazla söz sahibi olma gerekçesiyle reddederek 2014 yılında isyan başlattılar.

İsyan hızla yayıldı ve başkent Sana ele geçirildi. Cumhurbaşkanı Hadi’nin konutunu kuşatan Husiler, ondan taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Bunun sonucunda Cumhurbaşkanı Hadi istifa etmek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı Hadi’nin çağrısı üzerine ise 2015 yılında Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon kuruldu.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here