Ana sayfa Bilgi Merkezi ‘Tarihçilerin Kutbu’ Halil İnalcık kimdir?

‘Tarihçilerin Kutbu’ Halil İnalcık kimdir?

PAYLAŞ
Halil İnalcık

Tarihçilerin Kutbu‘ olarak anılan Halil İnalcık, 7 Eylül 1916 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Kırım göçmeni bir aileye mensup olan İnalcık, öğrenim hayatına Numune-i İrfan Mektebi’nde başladı. Ailesinin sürekli farklı illere taşınmasından dolayı öğrenimini farklı okullarda sürdürmek zorunda kaldı. Sırasıyla Ankara Gazi Mektebi,  Sivas Muallim Mektebi ve Necati Bey Muallim Mektebi’nde öğrenim gördü.

1940 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi‘nden mezun oldu. 1942 yılında ‘Tanzimat ve Bulgar Meselesi‘ adlı tezi ile doktorasını aldı. Mezun olduğu fakültede Yeni Çağ Kürsüsü’nde asistan olarak görev yapmaya başladı.

1943 yılında ‘Viyana’dan Büyük Ricat’e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı’ adlı tezi ile de doçent oldu. Bir süre İngiltere’de Osmanlı Devleti üzerine çalışmalar yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra ‘Viyana Bozgun Yıllarında Osmanlı-Kırım Hanlığı İşbirliği‘ teziyle profesör oldu.

1947 yılında Türk Tarih Kurumu (TTK) üyeliğine seçildi. Dünyanın önde gelen üniversitelerin de misafir profesör olarak ders verdi.

Türkolog Tibor Halasi-Kun ile birlikte ‘Archivum Ottomanicum‘ dergisini çıkardı. 1972 yılında Ankara Üniversitesi’nden emekli oldu.

Emekli olduktan sonra Chicago Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. 1986 yılında buradan da emekli oldu. 1993 yılında Türkiye’ye dönen İnalcık, Bilkent Üniversitesi’nde Tarih Bölümünün kuruluşunu gerçekleştirdi.

Halil İnalcık,  25 Temmuz 2016 tarihinde vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here