Ana sayfa Bilgi Merkezi Tarık Buğra kimdir?

Tarık Buğra kimdir?

PAYLAŞ
Tarık Buğra
Tarık Buğra kimdir? İşte kısaca hayat hikayesi. 

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Tarık Buğra, 1918 yılında Konya’nın Akşehir ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet Nazım Bey, annesi ise Nazike Hanım’dır. Öğrenim hayatına Akşehir’de başladı. İstanbul Erkek Lisesi ve Konya Lisesi‘nde öğrenim gördü. Edebiyata olan ilgisi lise döneminde başladı.

Farklı tarihlerde İstanbul Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi’nde öğrenim gördüyse de hiçbirinden mezun olamadı. 1942 yılında askere giden Tarık Buğra, ilk edebi çalışması olan “Akümülatörlü Radyo” adlı piyesini bu dönemde hazırladı.

1948 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlemiş olduğu bir yarışmada, “Oğlumuz” adlı öyküsü ile ikinci oldu. Bu başarı yazarlık kariyeri için oldukça önemliydi; edebiyat çevrelerinde tanınmasını sağlamıştı. Bu tarihten sonra çeşitli dergilerde ve gazetelerde öyküleri yayımlandı. Bunlardan birkaçı şunlardı: Zeytin Dalı, Çınaraltı, Milliyet, Nokta, Yeditepe, Yenilik.[1]

1949 yılında “Nasrettin Hoca” adlı bir gazete çıkarmaya başladı. 1951 yılında gazeteyi satarak İstanbul’a gitti. Gazeteci olarak Vatan, Milliyet, Tercüman, Yeni Gün ve Türkiye Spor gazetelerinde görev yaptı.

1969 yılında Milli Mücadele döneminde yaşanılan zorlukları anlatan “Küçük Ağa” adlı romanı yayımlandı. 1973 yılında Osman Gazi’nin yaşamını ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecini anlattığı “Osmancık” adlı romanı yayımlandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.

Tarık Buğra, 26 Şubat 1994 tarihinde hayatını kaybetti.

TARIK BUĞRA’NIN EDEBİ KİŞİLİĞİ

Öykülerinde dış görünüşlerin ötesinde kişilerin iç dünyasına yönelmiştir. Toplumsal çatışmaları psikolojik açından ele almıştır. Toplumsal sorunlara bireysel ahlak penceresinden bakmıştır. Her çevreden insanları ve olayları hikayelerine katmıştır.

TARIK BUĞRA’NIN BAZI ESERLERİ

Roman

Küçük Ağa
İbiş’in Rüyası
Küçük Ağa Ankara’da
Yalnızlar
Yağmur Beklerken
Gençliğim Eyvah

Hikaye

Oğlumuz
Yarın Diye Bir Şey Yoktur

KAYNAKÇA

[1] KARATAŞ Turan, “Tarık Buğra’nın Öyküleri ve Öykücülüğü“, Türk Dünyası Sosyal Bilimler Dergisi, S:48 (2009), s.121

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here