Tartışılan isim George Soros kimdir?

George Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı, Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı. George Soros, birkaç gün önce ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gezi Parkı Olayları’nın “arkasındaki isim” olmakla suçlandı. Peki Türkiye’de ve dünyada uzun süredir tartışılan bir isim olan George Soros kimdir?

George Soros, 12 Ağustos 1930 tarihinde Macaristan’ın Budapeşte şehrinde Yahudi kökenli bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi.

İkinci Dünya Savaşı yılları Soros ailesi için oldukça zor bir süreçti. Macaristan, 1939 yılında Almanya tarafından işgal edilmişti. Nazilerin işgaline uğrayan ülkede Yahudiler için tehlike çanları çalmıştı. Soros’un babası Tivadar, tüm aile bireylerine sahte kimlik çıkartarak hayatta kalmalarını sağladı.

Öğrenimine Macaristan’da başlayan Soros, Budapeşte Savaşı’nın ardından 1947 yılında İngiltere’ye gitti. Burada Oxford Üniversitesi London School of Economics‘e kaydoldu. Ünlü felsefeci Karl Popper‘ın öğrencisi oldu. Hayatında kendisini en çok etkileyen isim de Karl Popper oldu. Daha sonra kuracağı Açık Toplum Vakfı’nın fikri temellerini oluşturmada hocasından ilham aldı.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 1952 yılında ABD’ye taşındı. Ekonomi üzerine eğitim almasının da etkisiyle finans alanında yatırımlar yaptı ve hızlı bir şekilde yüksek kazançlar sağladı.

Bir süre sonra ABD vatandaşı da olan Soros, borsa spekülatörlüğü yapmaya başladı. Wertheim adlı şirkette ekonomi analisti, Arnhold and S. Bleichroeder adlı şirkette ise başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Artık kendi işini kurmak isteyen Soros, 1970 yılında Jim Rogers ile birlikte Quantum Vakfı‘nı kurdu. Buradan büyük bir servet elde etti.

1992 yılında İngiltere’deki ekonomik kriz esnasında döviz spekülasyonu ile bir günde yaklaşık 1,1 milyar dolarlık kazanç sağladı.

1993 yılında Açık Toplum Vakfı‘nın kuruluşunu gerçekleştirdi.

Soros, yaklaşık 7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri sıralamasında 29. sırada yer alıyor.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın