TBMM Başkanı Mustafa Şentop kimdir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeni başkanı AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop oldu. 24 Şubat 2019 tarihinde TBMM’de yapılan seçimlerin üçüncü turunda 336 oy alan Şentop, TBMM’nin 29. başkanı oldu. Peki, Mustafa Şentop kimdir? 

Mustafa Şentop, 6 Ağustos 1968 tarihinde Tekirdağ’da dünyaya geldi. Babası Ahmet Şentop, annesi ise Nazire Şentop’tur. Lise öğrenimini Tekirdağ İmam Hatip Lisesi‘nde, yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi Kamu Hukuku alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2011 yılında profesör unvanını alan Şentop, Marmara Üniversitesi’nin dışında çeşitli üniversitelerde de dersler verdi. Öte yandan Marmara Üniversitesi’nde bazı idari pozisyonlarda da görev aldı.

Bir dönem Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi‘nin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevinde bulundu.

2011 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Daha sonra 2015 ve 2018 yılında yapılan seçimler sonucunda da TBMM’de yer aldı. 24 Haziran 2018’de yapılan seçimlerde Tekirdağ‘dan milletvekili seçilmişti.

2012 yılında yapılan AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi’nde ve 2015 yılında yapılan AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliğine seçildi. 2012 yılında başladığı AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini 2015 yılına kadar sürdürdü.

8 Temmuz 2018’de TBMM Başkanvekili seçildi. Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmesinin ardından, Cumhur İttifakı‘nın TBMM Başkan adayı oldu. 24 Şubat 2019’da TBMM’de yapılan seçimlerin üçüncü turunda 336 oy alarak TBMM Başkanı seçildi. Böylece Şentop, TBMM’nin 29. Başkanı oldu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın