TBMM’yi tanıyan ilk devletler

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 23 Nisan 1920 tarihinde açılmasının ardından kısa bir süre içinde pek çok devlet tarafından tanındı. Peki, TBMM’yi ilk tanıyan devletler hangileridir? 

İşte liste halinde TBMM’yi tanıyan ilk devletler…

DevletAntlaşma
TBMM’yi tanıyan ilk devlet: ErmenistanGümrü Antlaşması
TBMM’yi tanıyan ilk İtilaf devleti: FransaAnkara Antlaşması
TBMM’yi tanıyan ilk Avrupa devleti: Sovyetler BirliğiMoskova Antlaşması
TBMM’yi tanıyan ilk Müslüman devlet: AfganistanTürk-Afgan Dostluk Antlaşması

TBMM’yi tanıyan ilk devlet

TBMM’yi tanıyan ilk devlet, 3 Aralık 1920 tarihinde imzalanan Gümrü Antlaşması ile birlikte  Ermenistan olmuştur. Gümrü Antlaşması’nın bir başka önemi ise şudur: TBMM’nin yabancı bir devletle imzaladığı ilk antlaşmadır. Ayrıca, TBMM’nin siyasi ve askeri alanda kazandığı ilk zaferdir. Antlaşmayı TBMM adına Kazım Karabekir imzalamıştır.

TBMM’yi tanıyan ilk İtilaf devleti

TBMM’yi tanıyan ilk İtilaf devleti, 20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması ile birlikte Fransa olmuştur. Böylece TBMM’nin varlığı bir İtilaf devleti tarafından tanınmış oldu. Fransa, bu antlaşmanın ardından Anadolu’dan çekilmeye başladı.

TBMM’yi tanıyan ilk Avrupa devleti

TBMM’yi tanıyan ilk Avrupa devleti, 16 Mart 1921 tarihinde imzalanan Moskova Antlaşması ile birlikte Sovyetler Birliği oldu. Bu anlaşmanın bedeli olarak Misak-ı Milli sınırları içerisinde yer alan Batum’dan vazgeçilmiştir. Antlaşma sayesinde, Doğu Cephesi güvence altına alınmış ve Batı Cephesi’ne yoğunlaşılması sağlanmıştır. Bu sırada Batı Cehpesi’nde Yunan ordusu Anadolu’nun içlerine doğru ilerlemekteydi. Bu anlaşmanın ardından Türkiye ilk büyükelçiliğini Moskova’da açmıştır. İlk Moskova elçisi olarak Ali Fuat Paşa atanmıştır.

TBMM’yi tanıyan ilk Müslüman devlet

TBMM’yi tanıyan ilk Müslüman devlet, 1 Mart 1921 tarihinde imzalanan Türk-Afgan Dostluk Antlaşması ile birlikte Afganistan olmuştur. Birinci İnönü Muharebesi’nin ardından Rusya’da bir araya gelinmiş ve imzalanmıştır. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın