Ana sayfa Bilgi Merkezi TBMM’yi tanıyan ilk devletler

TBMM’yi tanıyan ilk devletler

PAYLAŞ
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 23 Nisan 1920 tarihinde açılmasının ardından kısa bir süre içinde pek çok devlet tarafından tanındı. Peki, TBMM’yi ilk tanıyan devletler hangileridir? 

İşte liste halinde TBMM’yi tanıyan ilk devletler…

Devlet Antlaşma
TBMM’yi tanıyan ilk devlet: Ermenistan Gümrü Antlaşması
TBMM’yi tanıyan ilk İtilaf devleti: Fransa Ankara Antlaşması
TBMM’yi tanıyan ilk Avrupa devleti: Sovyetler Birliği Moskova Antlaşması
TBMM’yi tanıyan ilk Müslüman devlet: Afganistan Türk-Afgan Dostluk Antlaşması

TBMM’Yİ TANIYAN İLK DEVLET

TBMM’yi tanıyan ilk devlet, 3 Aralık 1920 tarihinde imzalanan Gümrü Antlaşması ile birlikte  Ermenistan olmuştur. Gümrü Antlaşması’nın bir başka önemi ise şudur: TBMM’nin yabancı bir devletle imzaladığı ilk antlaşmadır.

TBMM’Yİ TANIYAN İLK İTİLAF DEVLETİ

TBMM’yi tanıyan ilk İtilaf devleti, 20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması ile birlikte Fransa olmuştur. Böylece TBMM’nin varlığı bir İtilaf devleti tarafından tanınmış oldu. Fransa, bu antlaşmanın ardından Anadolu’dan çekilmeye başladı.

TBMM’Yİ TANIYAN İLK AVRUPA DEVLETİ

TBMM’yi tanıyan ilk Avrupa devleti, 16 Mart 1921 tarihinde imzalanan Moskova Antlaşması ile birlikte Sovyetler Birliği oldu. Bu anlaşmanın bedeli olarak Misak-ı Milli sınırları içerisinde yer alan Batum’dan vazgeçilmiştir. Antlaşma sayesinde, Doğu Cephesi güvence altına alınmış ve Batı Cephesi’ne yoğunlaşılması sağlanmıştır. Bu sırada Batı Cehpesi’nde Yunan ordusu Anadolu’nun içlerine doğru ilerlemekteydi.

TBMM’Yİ TANIYAN İLK MÜSLÜMAN DEVLET

TBMM’yi tanıyan ilk Müslüman devlet, 1 Mart 1921 tarihinde imzalanan Türk-Afgan Dostluk Antlaşması ile birlikte Afganistan olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here