Ana sayfa Bilgi Merkezi Temel Karamollaoğlu kimdir?

Temel Karamollaoğlu kimdir?

Temel Karamollaoğlu

Temel Karamollaoğlu, 20 Eylül 1941 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. Ailesinin kökeni Sivas‘ın Gürün ilçesine dayanmaktadır. Babası Üzeyir Karamollaoğlu, annesi ise Münire Karamollaoğlu’dur.

Eğitim hayatı

Üniversiteye kadarki eğitim sürecini Kayseri’de tamamladı. Üniversite eğitimi için ise burslu olarak İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Tekstil Mühendisliği Bölümü’ne kaydoldu. 1964 yılında mezun olduktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans yaptı.

Üniversitede öğrenim gördüğü sırada tanıştığı İngiliz bir bayan ile evlendi. Temel Karamollaoğlu’nun eşi, Müslüman olmuş ve Ayşe Yasemin Karamollaoğlu adını almıştı. Çiftin beş çocuğu dünyaya gelmiştir.

Türkiye’ye döndükten sonra Sümerbank’ta çalışmaya başladı. Ardından Devlet Planlama Teşkilatı’na (DPT) geçti. Bir dönem özel sektörde çalıştıktan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda görev aldı. Bu dönemde önemli çalışmalarda bulundu. Yaygın Sanayi Koordinatörlüğü yaptığı dönemde, Anadolu’daki yatırımların artırılmasını sağladı.

1969 yılında Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Merkezi‘nin (ESAM) 7 kurucusundan biri oldu. Uzun yıllar boyunca buradaki araştırma faaliyetlerine katkıda bulundu.

Siyasi hayatı

Siyasi hayatı, Necmettin Erbakan‘ın liderliğinde kurulan Milli Selamet Partisi‘nde (MSP) başladı. 1977 yılındaki genel seçimlerde milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi. Ertesi yıl MSP Genel Kurul Üyesi oldu. Öte yandan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Üyesi olarak da görev yaptı.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından tutuklanan Temel Karamollaoğlu, yaklaşık 10 cezaevinde kaldı. Cezevinden çıktıktan sonra siyasi yasaklar sebebiyle siyasetten uzak kalmak zorunda kaldı. 1987 yılında yasaklar kaldırılınca siyasi hayatına kaldığı yerden devam etti. Refah Partisi‘ne katıldı ve burada genel idare kuruluğu üyeliğine seçildi.

1989 yılında yapılan yerel seçimlerde Refah Partisi’nden Sivas Belediye Başkanı seçildi. 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde bir kez daha seçildi.

1993 yılında meydana gelen Madımak Katliamı‘nda kendisine yönelik “halkı kışkırttığı” iddiasında bulunuldu. O dönem Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada ise şunları söylemişti:

“Benim ne fikirlerime ne de inançlarıma halkı kışkırtmak yaraşır. Ben, halkın sakinleşmesi için elimden gelen gayreti gösterdim. Halkın içinde tahrikçiler olabilir. Bu iddialar hadiseyi saptırmadır. Böyle hadiselere de hiçbir zaman taraftar olmadım.” [1]

1995 yılında yapılan genel seçimlerde Refah Partisi’nden Sivas Milletvekili seçildi. Milletvekilliği süresince NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak görev yaptı.

Refah Partisi’nin kapatılmasından sonra, yerine kurulan Fazilet Partisi‘ne (FP) geçti. 1999 yılında yapılan genel seçimlerde Fazilet Partisi’nden Sivas Milletvekili seçildi.

2001 yılında Fazilet Partisi’nin kapatılmasının ardından kurulan Saadet Partisi‘nde yer aldı. Partinin kuruluşunda yer alan Temel Karamollaoğlu, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2016 yılında gerçekleştirilen Saadet Partisi 6. Olağan Kongresi’nde yapılan oylama sonucunda, Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı oldu.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here