Ana sayfa Dünya Terör örgütü DEAŞ’ın lideri Bağdadi öldürüldü

Terör örgütü DEAŞ’ın lideri Bağdadi öldürüldü

Fotoğraf: Twitter

Terör örgütü DEAŞ’ın sözde lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin İdlib’de ABD birliklerinin düzenlediği operasyonda öldürüldüğü bildirildi. 

Reuters’ın Suriye, Irak ve İran’daki güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, ABD birlikleri tarafından gece yarısı Barişa köyü yakınlarında düzenlenen operasyonda Bağdadi’nin öldürüldüğü bildirildi. 

Trump: Çok büyük bir şey oldu

ABD Başkanı Donald Trump, sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Çok büyük bir şey oldu” ifadelerini kullandı. 

Daha sonra operasyona ilişkin Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ABD ordusu tarafından düzenlenen operasyon sırasında öldüğünü doğruladı. 

Trump, operasyonun yaklaşık iki saat sürdüğünü ve Bağdadi’nin üzerindeki bomba yüklü yeleği patlatarak kendisini ve üç çocuğunu öldürdüğünü söyledi. 

Operasyonu “film izler gibi” izlediğini belirten Trump, “Amerika dün gece dünyanın bir numaralı teröristine hak ettiği adaleti sağladı” ifadelerini kullandı. 

donald trump
ABD Başkanı Donald Trump’ın Bağdadi’ye düzenlenen operasyonu izlerken çektirdiği bir fotoğraf Beyaz Saray tarafından paylaşıldı.

Trump, Bağdadi’nin cesedinin tanınmayacak durumda olduğunu ve yapılan DNA testi sonucunda kimliğinin kesin olarak tespit edildiğini söyledi.

Öte yandan Trump, operasyon sırasında DEAŞ’ın eylem planlarına ilişkin bazı belgelerin ele geçirildiğini duyurdu. 

Trump’tan Türkiye’ye teşekkür

Trump, operasyon konusunda sağladığı destekten dolayı Türkiye, Rusya, Suriye ve Irak’a teşekkür etti. 

MSB: Operasyon öncesinde bilgi alışverişinde bulunulmuştur

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “ABD tarafından İdlib’e dün gece yapılan operasyon öncesinde askeri makamlar arasında bilgi alışverişi ve koordinasyonda bulunulmuştur” denildi. 

ABD, Bağdadi’nin yakalanması için 25 milyon dolar ödül koymuştu. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here