Ana sayfa Bilgi Merkezi Thomas Edison kimdir? Kısaca hayatı ve buluşları

Thomas Edison kimdir? Kısaca hayatı ve buluşları

Thomas Edison, 11 Şubat 1847’de ABD’nin Ohio eyaletinde doğdu. Düzenli bir eğitim almayan Edison, yalnızca dört ay okula gidebilmiş ve annesinin evde verdiği derslerle eğitimini sürdürebilmişti.

1859 yılında gazete satarak çalışma hayatına atıldı. 16 yaşına geldiğinde telgrafçılık yapmaya başladı. Bu sırada telgraf teknoloji üzerine de araştırmalar yapma fırsatı yakaladı. 

1868 yılında Boston’a gitti ve Western Union adlı şirkette çalışmaya başladı. Burada boş zamanlarında elektronik oy cihazını icat etti, ancak beklediği ilgiyi göremedi. 

1869 yılında New York’a taşınan Edison, burada icat çalışmalarına yoğunlaştı. İlk olarak bir stok takip sistemi geliştirdi. 1876 yılında ise New Jersey’de Menlo Park’ta kendisine ait ilk laboratuvarını açtı. 

1877 yılında dünya çapında ün kazanmasını sağlayacak olan fonografı icat etti. Ertesi yıl çeşitli finansal destekleriyle Edison Electric Light Company adlı şirketi kurdu. 

1879 yılında kendi geliştirdiği ampulün patentini aldı. Aslında ampul, Sir Humphry Davy tarafından icat edilmişti. Fakat, ampulün verimliliğini artırarak kitlelere ulaştırılmasını sağlayan kişi Edison olmuştu. 

Daha sonraki yıllarda birçok şehirde elektrik tesislerinin kurulması için çalıştı. 1889 yılında o güne kadar açtığı tüm şirketlerini Edison General Electric Company adı altında birleştirdi. Şirket, 1892 yılında iki elektrik şirketiyle birleşerek General Electric Company adını aldı.

Edison’un icatları

Hayatının bundan sonraki sürecinde farklı alanlarda çok sayıda icat yaptı. Elektrik alanında 389, telgraf alanında 150, telefon alanında 34 ve pil alanında 141 patente sahipti.

Thomas Edison, 18 Ekim 1931 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here