Ana sayfa Biyografi Thomas Edison kimdir?

Thomas Edison kimdir?

Edison'un kısaca hayatı ve icatları.

Thomas Edison, 11 Şubat 1847 tarihinde ABD’nin Ohio eyaletinde dünyaya geldi.

Edison, düzenli bir eğitim görmedi. Yalnızca birkaç ay okula gidebilmişti. Eğitimini, öğretmen olan annesinin evde verdiği derslerle sürdürmüştü. Öğrenme tutkusu oldukça yüksek olan Edison, kendi başına çok sayıda kitap da okumuştu.

1859 yılında çalışma hayatına atıldı. Bir demiryolu hattı boyunca gazete satıyordu. Bu sırada bir yandan da bilim alanında çeşitli kitaplar okuyor ve kendini geliştirmek için çabalıyordu.

16 yaşında telgrafçı olarak çalışmaya başladı. Ülkenin çeşitli yerlerinde görev yaptı. Bu sırada telgraf teknolojisi üzerine araştırmalar yaptı.

1868 yılında Boston’a giderek Western Union adlı şirkette çalışmaya başladı. Boş zamanlarında, meclisteki oylamaları hızlandıracak elektronik oy cihazını icat etti ve patentini aldı. Ancak bu icadını satamadı.

1869 yılında New York’a taşınarak kendisini tamamen icatları üzerine vermeye başladı. İlk olarak bir stok takip sistemi geliştirdi. 1870 yılında ilk laboratuvarını açtı. 1877 yılında fonografı icat etti. Bu buluş, dünya çapında ün kazanmasını sağladı.

Edison; ampul üzerine çalışan ilk kişi değildi, ancak ampulün kitlelere ulaştırılmasını sağlayan ilk kişiydi. Ampul, Sir Humphry Davy tarafından icat edilmişti. Ancak pratiklik ve verimlilikten uzaktı. İşte Edison’un en büyük katkısı, ampulün verimliliğini ve pratikliğini artırarak kitlelerin kullanımına sunmasıydı.

1879 yılında kendi geliştirdiği ampulün patentini aldı. Birçok şehirde elektrik tesislerinin kurulması için çalıştı.

1889 yılında çeşitli şirketlerini Edison General Electric adı altında bir araya getirdi.

Hayatının bundan sonraki sürecinde farklı alanlarda çok sayıda icat yaptı. Elektrik alanında 389, telgraf alanında 150, telefon alanında 34 ve pil alanında 141 patente sahipti.

Thomas Edison, 18 Ekim 1931 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here