Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kimdir? Nereli?

Ruhsar Pekcan, 1958 yılında Manisa‘da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi‘nde tamamladı. Yüksek lisansını yine aynı fakültede yaptı.

Çalışma hayatına 1981 yılında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başladı. Daha sonra özel sektörde çeşitli firmalarda önemli pozisyonlarda görev yaptı.

2005 yılında Karon Mühendislik şirketinde kurucu ortak olarak yer aldı. Uzun bir süre şirketin CEO’su olarak görev yaptı.

Dış Ekonomik İşler Kurulu (DEİK) Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanlığını üç dönem boyunca sürdürdü. Bu görevi sırasında Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı, Türkiye-Irak İş Konseyi Yürütme Kuruluğu Üyeliği ve Türkiye-Libya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü’nün kurucu üyeleri arasında yer aldı.

2012 yılındaki Uluslararası Kadın Girişimciler Zirvesi’nde (IWEC) çalışmalarıyla ödül kazandı.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesiyle beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 günü açıkladığı yeni kabinede Ticaret Bakanlığı’na getirildi.

Evli ve iki çocuk annesi olan Ruhsar Pekcan, İngilizce bilmektedir.

Yeni Kabine-Bakanlar Kurulu listesi açıklandı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın