Ana sayfa Ekonomi Ticaret savaşı: ABD ve Çin’in yeni gümrük vergileri yürürlüğe girdi

Ticaret savaşı: ABD ve Çin’in yeni gümrük vergileri yürürlüğe girdi

PAYLAŞ
Fotoğraf: Pexels

ABD ve Çin’in geçtiğimiz ay birbirlerine yönelik aldığı ek gümrük vergisi uygulaması yürürlüğe girdi. ABD, 125 milyar doların üzerindeki Çin ürününe yüzde 15, Çin ise 75 milyar dolar değerindeki Amerikan ürününe yüzde 5 ile 10 arasında değişen ek gümrük vergisi koymuştu.

ABD ve Çin arasında geçtiğimiz yıl başlayan ticaret savaşı, zaman zaman uzlaşmaya yönelik adımlar atılsa da karşılıklı uygulamaya sokulan ek gümrük vergileriyle tam gaz devam ediyor.

İki ülke arasında geçtiğimiz yıldan bu yana süren ek gümrük vergisi uygulamalarına bugün bir yenisi daha eklendi. ABD, Trump’ın geçtiğimiz ay aldığı karar doğrultusunda 125 milyar doların üzerindeki Çin ürününe yüzde 15 oranında ek gümrük vergisi uygulamaya başladı. Çin ise buna karşılık 75 milyar dolar değerindeki Amerikan ürününe yüzde 5 ile 10 arasında değişen ek gümrük vergisi uygulamaya başladı. 

Ticaret savaşı enerji alanına da sıçradı 

Yeni tarifelerde en dikkat çekici gelişme Çin’in ABD’den ithal edilen ham petrole yüzde 5’lik ek gümrük vergisi uygulamasıydı. Böylece ticaret savaşı ilk kez enerji alanına da sıçramış oldu. 

Neler yaşandı?

Fotoğraf: Youtube

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yönelik yüzde 10 oranında ek gümrük vergisi uygulamaya başlayacaklarını duyurmuştu.

Daha önce yüzde 10 olarak açıkladığı ek gümrük vergisini yüzde 15’e çıkaran Trump, bilgisayar, cep telefonu, ayakkabı ve giysiler için uygulanması planlanan ek gümrük vergilerini 15 Aralık’a kadar ertelemişti. 

ABD’nin bu adımına karşılık Çin’den de misilleme geldi. Çin, 75 milyar dolar değerindeki Amerikan ürününe ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklamıştı. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here