Ana sayfa Dünya Ticaret savaşında Çin’den rest: ABD savaşmak isterse savaşacağız

Ticaret savaşında Çin’den rest: ABD savaşmak isterse savaşacağız

PAYLAŞ
Fotoğraf: Youtube

ABD Başkanı Donald Trump’ın 300 milyar dolarlık bazı Çin mallarına yüzde 10 gümrük vergisi konulacağını açıklamasının ardından Çin’den yanıt geldi. Çin, bu adıma karşı misilleme tehdidinde bulundu. 

Trump’ın açıklaması hakkında Çin tarafından ilk yanıt Dışişleri Bakanı Wang Yi’den geldi. Wang Yi, bunun ticaret savaşını önlemek için ‘doğru bir yöntem olmadığını’ söyledi. 

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise bu adımın Trump ile Şi Cinping arasında yapılan uzlaşmaya ‘aykırı’ olduğu öne sürüldü. 

Çin’in Birleşmiş Millerler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Pekin’in, haklarını korumak için ‘gerekli önlemleri alacağını’ söylerken, Trump’ın girişimini ‘mantıksız ve sorumsuz bir eylem’ olarak nitelendirdi. 

‘SAVAŞ İSTERSE SAVAŞACAĞIZ’

Çin’in pozisyonunun açık olduğunu belirten Zhang Jun, “Eğer ABD görüşme yapmak isterse görüşeceğiz, savaş isterse savaşacağız” ifadelerini kullandı. 

Trump, konulan ek gümrük vergilerinin 1 Eylül itibarıyla geçerli olacağını açıkladı. 

Öte yandan Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ticaret anlaşmasını imzalamak için hızlı davranmaması halinde tarifeleri daha da yükseltmekle tehdit etti. 

Bir süredir iki ülke, ticaret savaşını sonlandırmak için çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiş ve bir çözüm umudu belirmişti. Bir yıldır süren ve küresel büyümeyi yavaşlatan ticaret savaşının, çözüme kavuşması beklenirken yeniden alevlenmesi finans piyasalarını da şaşırttı. 

IMF Başkanı Christine Lagarde, dünyanın en büyük iki ekonomisinin karşı karşıya geldiği ticaret savaşının küresel büyümede bir daralma meydana getirebileceği ve 455 milyar doları buharlaştırabileceği uyarısında bulunmuştu

TİCARET SAVAŞI

2018’in Temmuz ayında ABD’nin 24 milyar dolar değerindeki Çin ürününe ek gümrük vergisi koymasıyla başlayan ticaret savaşı, Çin’in de karşılık vermesiyle zaman içerisinde çok daha geniş bir ürün grubunu içerisine aldı. 

Şimdiye kadar ABD 250 milyar dolarlık Çin ürününe ek gümrük vergisi getirirken, Çin ise 110 milyar dolarlık ABD ürününe ek gümrük vergisi getirdi. 

ABD-Çin ticaret savaşı: Neler yaşandı?

Ticaret savaşlarında son durum: Çin ile Almanya anlaştı

Çin’den misilleme: ABD’nin teknoloji ihracatına sınırlama getirecek

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here