Ana sayfa Dünya Ticaret savaşları: ABD ve Çin yeniden masaya oturacak

Ticaret savaşları: ABD ve Çin yeniden masaya oturacak

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump, G7 Zirvesi sırasında Çin’den ticaret görüşmelerine yeniden başlamak için teklif geldiğini söyledi. 

G7 Zirvesi için Fransa’da bulunan Trump, “Geçtiğimiz gece Çinli yetkililer üst düzey ticari yetkililerimizle temas kurarak müzakere masasına yeniden geri dönmeyi teklif ettiler” dedi.

Trump’tan Çin’e övgü dolu sözler

Çin’den gelen bu adımı memnuniyetle karşıladığını belirten Trump, daha önce sert ifadeler kullandığı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den övgüyle bahsetti. 

Trump, “Sakin olmak istiyorlar ve bu açıkçası harika bir şey. Onun (Xi Jinping) büyük bir lider ve Çin’in büyük bir devlet olmasının sebeplerinden biri de hayatın nasıl işlediğini bilmeleri” ifadelerini kullandı. 

Çin’den gelen teklifle birlikte masaya döneceklerini belirten Trump, “Bir anlaşma yapacağımızı düşünüyorum. Bence benden daha fazla anlaşma yapmak istiyorlar” dedi. 

Washington’la müzakereleri yürüten Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He, iki ülke arasındaki ihtilafın artmasından duyduğu rahatsızlığı iletti.

İki ülke arasındaki gerginlik artmıştı 

Geçtiğimiz hafta iki ülke arasındaki gerginlik üst seviyeye çıkmıştı. Trump, 300 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklamıştı. Buna karşılık Çin tarafı ise 75 milyar dolarlık ABD ürününe ek gümrük vergisi uygulama kararı alarak misilleme yapmıştı. 

Liu He, “Ticaret savaşının tırmanmasının her iki ülke ve dünya halklarının çıkarı için yararlı olmadığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

ABD’li şirketler dahil dünyanın her yerinden şirketlerin Çin’de yatırım yapmalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Liu He, “İyi bir yatırım ortamı oluşturmaya devam edeceğiz. Fikri mülkiyet haklarını koruyacağız, teknolojik engellemelere ve korumacılığa kesinlikle karşı çıkacağız” dedi. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here