Ticaret savaşları sürüyor: AB’den ABD’ye 294 milyar dolarlık misilleme

Avrupa Birliği’nden, ABD’nin uygulamaya koyacağı vergi politikalarına karşılık misilleme geldi.

Avrupa Birliği, ABD’nin Avrupa ülkelerinden ithal edilen otomobil ve otomobil parçalarına ek gümrük vergisi uygulama kararı almasının, kendi otomotiv endüstrisine zarar vereceği konusunda uyarıda bulundu. ABD’nin bunu uygulamaya koyması halinde ise 294 milyar dolarlık misilleme yapılabileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde AB Komisyonu tarafından ABD Ticaret Bakanlığı’na gönderilen 10 sayfalık bir mektupta, Avrupa Birliği’ne yönelik otomotiv endüstrisine yönelik uygulanan vergilerin haksız ve anlamsız olduğu vurgulandı. Ayrıca ABD’nin Avrupa Birliği’ne yönelik aldığı yüzde 25 oranındaki ek gümrük vergisi uygulamasının, 294 milyar dolara ulaşan karşı tedbirlere neden olacağı konusunda uyarıda bulunuldu.

Mektupta, Avrupa Birliği ülkelerinin ABD’nin otomobil üretiminin önemli bir kesimini karşıladığı ve yüzbinlerce istihdam sağladığı da vurgulandı.

2017 yılında Avrupa Birliği’nden ABD’ye 37.4 milyar Euro otomobil ihraç edilirken, 6.2 milyar Euro otomobil ithal edildi.

Uygulanması düşünülen vergilerin ABD’li otomobil üreticiler üzerinde yüksek maliyet yaratacağına dikkat çekilen mektupta, bunun ABD otomotiv endüstrisine yaklaşık 13 milyar dolarlık zarar vereceği kaydedildi.


Ne Olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Mart ayında yapılan açıklamada ithal çelik için yüzde 25, alüminyum için ise yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağı belirtilmişti. AB ülkelerine 1 Haziran’a kadar geçici bir muafiyet tanınmıştı. AB, bu gümrük vergilerinden tamamen muaf tutulma isteğini iletmişti. Ancak yapılan görüşmeler, herhangi bir netice vermemişti.

AB’den otomobil ve yedek parça ithalatının güvenlik riski oluşturup oluşturmadığı konusunda ABD Ticaret Mahkemesi’nin değerlendirmesi merakla bekleniyor.

Ticaret Savaşları: ABD, Çin ve Avrupa Arasında Sular Durulmuyor


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın