TikTok’un Türkiye’de 25 milyon kullanıcısı var

Popüler video paylaşım uygulaması TikTok’un Türkiye’de 25 milyon kullanıcısı bulunuyor. 

Son yılların popüler uygulaması TikTok, Türkiye’de en popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Türkiye’de TikTok uygulamasını kullananların sayısı 25 milyona ulaştı. Türkiye’de yaklaşık 50 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Yani her iki internet kullanıcısından biri bu uygulamayı kullanıyor. 

TikTok uygulamasının dünyadaki kullanıcı sayısı ise yaklaşık 500 milyon. Türkiye, dünyada çapında uygulamanın en çok kullanıldığı üçüncü ülke konumunda bulunuyor. İlk sırada Hindistan, ikinci sırada ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yer alıyor. 

TİKTOK UYGULAMASININ EN ÇOK İNDİRİLDİĞİ ÜLKELER
 1. Hindistan
 2. ABD
 3. Türkiye
 4. Rusya
 5. Meksika
 6. Brezilya
 7. Pakistan
 8. Suudi Arabistan
 9. Fransa
 10. Almanya
 11. Mısır
 12. İtalya
 13. Birleşik Krallık
 14. İspanya
 15. Polonya
2017’DE KAPATILAN VİNE’IN YERİNİ ALDI

Kullanıcıların 15 saniyelik videolar çektiği TikTok, 2017 yılında kapatılan Vine‘ın yerini alan bir uygulama olarak görülüyor. 

TikTok’un sahibi Çinli ByteDance firmasıdır. Şirket, 2017 yılında müzik paylaşım platformu Musical.ly’i satın alarak TikTok ile birleştirdi. 100 milyon kullanıcısı olan Musical.ly’in alınması şirketin ABD pazarına girmesini kolaylaştırdı. 

ABD pazarını hedefleyen TikTok’un başkan yardımcısı Alex Zhu, yaptığı açıklamada “Amacımız herkesin yaratıcı olabilecekleri bir topluluk yaratmak” ifadelerini kullandı. 

Bugün değeri 75 milyar dolara ulaşan TikTok, dünyanın en değerli start-up’ı oldu. 

Öte yandan TikTok uygulaması, çeşitli gerekçelerle eleştirilerin hedefinde yer alıyor. Uygulamanın insanların özel hayatlarında ciddi problemlerle yol açtığı savunuluyor. 

Uygulamaya, ABD’de satın aldığı Musical.ly üzerinden çocuklara ait verileri ‘izinsiz topladığı’ gerekçesiyle 5.7 milyon dolarlık para cezası verildi. 

HİNDİSTAN’DA UYGULAMA MAĞAZALARDAN KALDIRILDI

TikTok’un en çok indirildiği ülke Hindistan’da Tamil Nadu Yüksek Mahkemesi, ‘pornografiyi yaydığı’ gerekçesiyle uygulamanın mağazalardan kaldırılmasına karar verdi. Google ve Apple, mahkeme kararına uyarak uygulamayı Hindistan’da mağazalarından kaldırdı. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın