Ana sayfa Bilgi Merkezi Topkapı Sarayı hakkında bilgi kısaca

Topkapı Sarayı hakkında bilgi kısaca

topkapı sarayı
Topkapı Sarayı (Fotoğraf: Pixabay)

Topkapı Sarayı nerede? Topkapı Sarayı ne zaman yapıldı? Topkapı Sarayı’nı hangi padişah yaptırdı? Topkapı Sarayı’nın özelliklerini kısaca derledik.

Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Sarayın inşasına 1460 yılında başlanmış ve 1478 yılında tamamlanmıştır. Günümüzde İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecit tarafından Dolmabahçe Sarayı’nın yaptırılmasına kadar Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olmuştur. 400 yıl boyunca devletin yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı’nın inşasının ardından terk edilmiştir. Ancak tarihi önemini yıllar boyunca korumuştur.

Topkapı Sarayı; Birun, Enderun ve Harem-i Hümayun bölümlerinden oluşmaktadır. Birun, sarayın dış bölümü olup Babüssaade kapısıyla Enderun’a bağlanmaktadır. Enderun, sarayın iç bölümü olup içerisinde Arz Odası, Enderun Hazinesi, Has Oda gibi yapılar yer almaktadır. İlk defa İkinci Murat döneminde kurulmuştur. Harem-i Hümayun ise padişah ve ailesinin yaşadığı bölümdür. Sarayın kapıları Bab-ı Hümayun, Babüsselam ve Babüssaade olmak üzere 3 tanedir.

Saray, 3 Nisan 1924 tarihinde müze haline getirilmiştir Böylece, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi olma unvanını elde etmiştir. 2021 yılında İngiltere’de “money.co.uk” adlı internet sitesinde altın oran ile dünyanın en güzel sarayı olarak seçildi. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here