TBMM

TRT: Libya’ya asker göndermek için tezkere hazırlanıyor

Libya ile imzalanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’nın ardından Libya’ya asker gönderilmesinin yolunu açacak tezkerenin yeni yılda Meclis’e gelmesinin beklendiği bildirildi.

TRT Haber’in internet sitesinde yer alan habere göre, Libya’ya asker gönderilmesinin yolunu açacak tezkere üzerinde çalışılıyor. Söz konusu tezkerenin yeni yılda TBMM’ye gelmesi bekleniyor. 

Haberde, Libya’ya asker gönderilmesinin yolunu açacak tezkerenin, önceki gün yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında da gündeme geldiği ve konunun enine boyuna değerlendirildiği bilgisine yer verildi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ASKER GÖNDEREBİLİRİZ” DEMİŞTİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada, “Libya yönetiminden davet gelirse asker gönderebiliriz” ifadelerini kullanmıştı. 

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında 27 Kasım’da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ve “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştı. Daha sonra her iki anlaşma TBMM tarafından da onaylanmıştı.

LİBYA’DA NELER OLDU?

libya
Fotoğraf: @WHOLIBYA, Twitter

2011 yılında Arap Baharı’nın etkisiyle başlayan protesto gösterileri sonucunda 42 yıllık Muammer Kaddafi yönetimi devrilmişti. O günden bu yana kaosun hakim olduğu ülkede bir türlü merkezi bir hükümet kurulamadı. Ülkede iki ayrı hükümet bulunuyor. Bunlardan biri Tobruk Merkezli Temsilciler Meclisi, diğeri ise Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti. 

Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınıyor. Kendisini “Libya Ulusal Ordusu” olarak adlandıran silahlı birliklerin komutanı Halife Hafter, Kaddafi’nin devrilmesinin ardından ülkeye döndü ve Temsilciler Meclisi’nin yanında yer aldı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın