Ana sayfa Dünya Trump: Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu resmen sonu olur

Trump: Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu resmen sonu olur

PAYLAŞ
Donald Trump (Fotoğraf: @realDonaldTrump)

ABD Başkanı Donald Trump, son zamanlarda İran ile yaşanan gerilime ilişkin, “Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu resmen sonu olur” dedi. 

İran‘a yönelik söylemini sertleştiren Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu resmen sonu olur. Asla bir daha ABD’yi tehdit etme!” ifadelerini kullandı.

ABD ile İran arasındaki gerilim

ABD ile İran arasında Barack Obama döneminde azalan gerilim, Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte yeniden başlamıştı.

Trump, 2018 yılında P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıkladı. Kısa bir süre sonra da İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe koydu.

İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımları yürürlüğe koyan ABD, son olarak Türkiye’nin de dahil olduğu sekiz ülkeye tanıdığı muafiyeti de kaldırdı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin yaptırımlarına karşın petrol ihraç etmeyi sürdüreceklerini açıkladı.

New York Times’da çıkan bir habere göre ABD’nin bölgeye 120 bin asker göndermeyi planladığı iddia edilmiş, ancak bu iddia Trump tarafından yalanlanmıştı. Öte yandan Trump, “Umarım bir savaş çıkmaz.” ifadesini kullanmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, iki ülke arasında gerginliğin artması üzerine, “İsrail, İran’a karşı ABD’nin yanında yer alacaktır.” demişti. Buna karşılık İran Savunma Bakanı Amir Hatami ise ABD-İsrail ittifakını yeneceklerini söylemişti.

İran Dışişleri Bakanı: ABD ile savaş çıkmayacak

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here