Ana sayfa Dünya Trump: İran konusunda çok hazırlıklıyız; ne olacağını göreceğiz

Trump: İran konusunda çok hazırlıklıyız; ne olacağını göreceğiz

PAYLAŞ
Donald Trump (Fotoğraf: @realDonaldTrump)

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, ABD’nin İran konusunda ‘çok hazırlıklı’ olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu konuşmasından kısa bir süre önce İran, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini hızlandıracağını açıklamıştı.  

ABD, geçtiğimiz hafta Umman Körfezi’nde iki petrol tankerine yönelik saldırı ile Mayıs ayında Birleşik Arap Emirlikleri kıyısındaki dört petrol tankerine yönelik saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu. 

Trump, İran’ı kastederek, “Onlar bir terör ülkesi oldular” ifadesini kullandı. 

Trump, Time dergisine verdiği röportajda İran’ın nükleer bomba üretmesine engel olmak için askeri harekat seçeneğine yeşil ışık yaktığını belirtti. 

İran, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma kapsamında sınırlandırılan uranyum depolama limitini aşacağını duyurmuştu. 

İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü Bahruz Kamalvandi, 10 gün içinde limiti aşacaklarını açıklamıştı. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın bu girişimine tepki gösterdi. İran için uluslararası kamuoyu tarafından yaptırım mekanizmasının devreye sokulması gerektiğini belirten Netanyahu, “İran’ın nükleer silah geliştirmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Geçen haftada Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Tahran’a resmi bir ziyarette bulunmuştu. 41 yıl sonra İran’ı ziyaret eden ilk Japon başbakan olan Abe, İran ile ABD arasındaki gerilimi hafifletmeyi amaçlamıştı.

Trump, 2018’in Mayıs ayında İran ile P5+1 ülkeleri arasında yapılan anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamış, ardından da İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe sokmuştu.

Geçtiğimiz Nisan ayında ise İran’dan petrol alan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye tanıdığı muafiyeti kaldırdığını duyurmuştu.

ABD ile İran arasında savaş çıkar mı?

Donald Trump: Petrol tankerlerine yönelik saldırıyı İran yaptı

Trump: Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu resmen sonu olur

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here