Ana sayfa Dünya Trump: Virüsün Wuhan’daki laboratuvardan yayılıp yayılmadığını araştırıyoruz

Trump: Virüsün Wuhan’daki laboratuvardan yayılıp yayılmadığını araştırıyoruz

Fotoğraf: Beyaz Saray

ABD Başkanı Donald Trump, “Virüsün Wuhan’daki laboratuvardan yayılıp yayılmadığını araştırıyoruz” dedi.

Koronavirüse karşı yeterli önlem almamakla suçlanan ABD Başkanı Donald Trump, virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan yayıldığı yönündeki iddiaları araştırdıklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Çin’in açık olması gerektiğini vurguladı.

ABD’de koronavirüs vaka sayısı 644 bin 348’e çıktı, can kaybı ise 28 bin 554’e yükseldi.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “İstihbaratın yaptığı çalışmalar, virüsün Wuhan’da bir laboratuvarda üretildiğinin aksine doğal yollarla ortaya çıktığına işaret ediyor. Ancak yine de tam olarak emin olamayız” ifadelerini kullanmıştı.

FOX NEWS: LABORATUVARDAKİ ÇALIŞMALAR SIRASINDA VİRÜS DIŞARI SIZDI

Fox News geçtiğimiz günlerde yayınladığı haberde, Çin’in virüsleri belirleme ve bunlarla mücadele etme konusunda ABD’yle yarışmak için bazı projeler yürüttüğünü ve koronavirüsün de bu çalışmalar sırasında dışarı sızdığını öne sürdü.

Söz konusu haber, Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Trump’a soruldu. İddialardan haberdar olduğunu belirten Trump, “Bu korkunç durumun çok kapsamlı bir şekilde araştırmasını yapıyoruz” yanıtını verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, basın toplantısının ardından Fox News’a verdiği röportajda, “Bu virüsün Çin’in Wuhan kentinden kaynaklandığını biliyoruz” dedi ve Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün virüsün ilk kez görüldüğü hayvan pazarının birkaç kilometre yakınında bulunduğuna dikkat çekti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here