donald trump

Trump’tan anlaşma yorumu: Bir süre kavga etmeleri gerekiyordu

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile varılan anlaşmanın ardından yaptığı açıklamada, “Yaptığım şey sıradışıydı. Bir süre kavga etmeleri gerekiyordu. Bazen bir süre kavga etmelerine izin vermelisiniz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Texas’taki mitinginde Suriye’deki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Türkiye’nin Suriye’deki PKK/YPG-PYD terör unsurlarını temizlemek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nı ‘okul bahçesinde kavga eden iki çocuğa’ benzeten Trump, “Yaptığım şey sıradışıydı. Bir süre kavga etmeleri gerekiyordu. Bazen bir süre kavga etmelerine izin vermelisiniz. Birkaç gün kavga ettiler ve oldukça şiddetliydi” açıklamasında bulundu. 

Trump, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye mutlu olacak, Kürtler mutlu olacak, DEAŞ mutsuz olacak.”

Geçtiğimiz gün Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşma doğrultusunda Barış Pınarı Harekatı’na beş gün süreyle ara verilmesine karar verilmişti. 

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, anlaşmayla birlikte YPG’nin yaklaşık 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak güvenli bölgeden çekileceğini, çekilmenin ardından operasyonun tamamen sonlanacağını, Türkiye’ye yönelik yaptırımların uygulanmayacağını açıklamıştı.

Erdoğan: Terörizmi yendiğimizde daha fazla hayat kurtarılacak

Trump, anlaşmanın ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Teşekkürler Erdoğan milyonlarca hayat kurtarılacak” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trump’ın bu paylaşımına yanıtı ise “Sayın Başkan insanlığın baş düşmanı terörizmi yendiğimizde daha fazla hayat kurtarılacak” şeklinde oldu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın