Ana sayfa Dünya Trump’tan İran açıklaması: Askeri seçenek halen masada

Trump’tan İran açıklaması: Askeri seçenek halen masada

PAYLAŞ
Fotoğraf: @realDonaldTrump

ABD Başkanı Donald Trump, ‘İran’ın nükleer silah edinmesini engellemek için yeni yaptırımları yürürlüğe sokacağını, öte yandan askeri müdahale seçeneğinin de halen masa da olduğunu’ söyledi. 

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Trump, “İran’a yönelik ek yaptırımları yürürlüğe sokacağız. Bazı durumlarda yavaş gidiyoruz, ancak diğer bazı durumlarda ise hızlı hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz gün İran Devrim Muhafızları tarafından ABD’ye ait bir insansız hava aracının düşürüldüğü duyurulmasının ardından açıklama yapan Trump, ‘İran’a karşı misilleme yapmayı düşündüklerini, ancak 150 kişinin ölümüne yol açabileceğinden dolayı saldırı durdurduğunu’ söylemişti. 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi ise bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin herhangi bir tehdidine karşılık kararlı bir şekilde yanıt vereceklerini söyledi.

İran Devrim Muhafızları, düşürülen uçağın ‘hava sahalarını ihlal ettiğini’ savunurken, ABD kanadı bu iddiayı kabul etmiyor.  

Öte yandan İran devlet ajansı İRNA tarafından düşürülen uçaktan bazı görüntüler paylaşıldı. Haberde, düşürülen uçağın ‘RQ-4 Global Hawk’ tipi İHA olduğu ve casuslukta kullanıldığı bilgisi paylaşıldı. 

İran: ABD’nin sınırlarımızı ihlal etmesine izin vermeyeceğiz

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here