Trump’tan İran’a yönelik yeni yaptırım kararı

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe soktuğunu açıkladı.

Trump, Oval Ofis’te düzenlediği basın toplantısında, “İran, tehlikeli faaliyetlerini ortadan kaldırıncaya dek onların üzerindeki baskıyı artırmaya devam edeceğiz” dedi. 

Trump, yeni yaptırımların yürürlüğe girme sebebinin ‘İran’ın ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesi dahil son zamanlardaki çok sayıda saldırgan davranışının bir sonucu olduğunu’ söyledi. 

Trump, yaptırımlardan İran dini lideri Hamaney dahil bazı İranlı üst düzey devlet yöneticilerinin de etkileneceğini duyurdu. 

ABD Hazine Bakanlığı tarafından İran’a yönelik yeni yaptırımlara ilişkin bir açıklama yapıldı.

Açıklamada İranlı üst düzey yetkililerin finansal kaynaklara erişiminin engellenmek istendiği belirtildi. 

Öte yandan yaptırım listesinde yer alan kişi ve kurumlarla işlem yapanların da yaptırımlara maruz kalabileceği uyarısında bulunuldu.

ABD, 2018’in Kasım ayından beri İran’ın petrol endüstrisine ve bazı sektörlerine yönelik yaptırım uyguluyor.

4 soruda ABD’nin İran yaptırımı

İki ülke arasındaki gerginlik son zamanlarda gittikçe artıyor. 

İran, geçtiğimiz hafta ‘hava sahası ihlali’ gerekçesiyle ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmüştü. ABD tarafından yapılan açıklamada ‘hava sahası ihlali’ iddiası reddedildi. 

Trump, düşürülen uçağa misilleme yapmak için askeri bir saldırı planlandıklarını, ancak ‘150 kişinin ölümüne yol açabileceği’ gerekçesiyle bu plandan son anda vazgeçtiğini açıklamıştı. 

Her şey Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla başlamıştı. Başkanlık koltuğuna oturan Trump, ilk günden itibaren P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan nükleer anlaşmadan duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti. Nihayetinde geçtiğimiz yıl nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamış ve İran’a yönelik yaptırımları yürürlüğe sokmuştu. 

Trump’tan İran açıklaması: Askeri seçenek halen masada

Trump: İran konusunda çok hazırlıklıyız; ne olacağını göreceğiz

Donald Trump: Petrol tankerlerine yönelik saldırıyı İran yaptı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın