Ana sayfa Dünya Trump’tan Japon şirketlerine: Daha fazla yatırım yapın

Trump’tan Japon şirketlerine: Daha fazla yatırım yapın

PAYLAŞ
Fotoğraf: @realDonaldTrump
Yeni imparator Naruhito için yapılacak törene katılmak üzere Japonya’ya giden ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de daha fazla yatırım yapmaları için Japon şirketlere çağrıda bulundu.

Reuters’ın haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, aralarında Toyota, Nissan, Honda, SoftBank ve Rakuten’in yöneticilerinin de olduğu ABD Büyükelçisi William Hagerty’nin evinde düzenlenen resepsiyona katıldı.

Resepsiyonda şirket yöneticileriyle görüşen Trump, ABD’ye yatırım yapmak için daha iyi bir zamanın olmadığını söyledi.

Trump, devlet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde ise iki ülke arasındaki ticaret dengesizliğine vurgu yaparak, bu konuda bir anlaşma yapmak istediğini söyledi.

Trump, iki ülke arasındaki ticaretteki dengesizliğe ilişkin, “Japonya’nın yıllardır önemli bir üstünlüğü var, ancak bu sorun değil, belki de bizi bu yüzden bu kadar seviyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Trump, İki ülke arasında yapılacak anlaşma ile ABD’nin Japonya’ya olan  ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasını umduğunu belirtti.

Ticaret, başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana Trump’ın en önemli sorunlarından biri. Yurtdışına yaptığı seyahatlerde görüşmelerinin ana gündem maddesini, ABD’ye yatırım yapılmasını teşvik etmek oluşturuyor.

Japon Ekonomi Bakanı: Tam bir anlaşma sağlayamadık

Japonya Ekonomi Bakanı Motegi, “Bibirimizin ticaretteki pozisyonları hakkındaki anlayışımızı derinleştirdik. Ancak, tam bir anlaşma sağlayamadık. Hala bazı boşluklar var.” dedi.

Trump, yeni Japon İmparatoru Naruhito’yu ziyaret eden ilk yabancı lider oldu.

Toyota’yı eleştirmiş ve vergi ile tehdit etmişti

ABD Başkanı Donald Trump, 2017 yılında Meksika’da fabrika kurmayı planlayan Japon otomotiv devi Toyota’yı eleştirmiş ve ABD’de fabrika kurmasını istemişti. Öte yandan Toyota’yı, ‘gümrük vergisini artırmakla’ tehdit etmişti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here