TÜİK açıkladı: Türkiye ekonomisi yüzde 2,6 küçüldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye ekonomisi bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 küçüldü.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 788 milyar 833 milyon lira olarak gerçekleşen üretim yöntemine göre Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) tahmini, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 16 artarak 914 milyar 669 milyon lira olarak gerçekleşti.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 oranında azalış görüldü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 oranında artış görüldü.

Zincirlenmiş hacim endeksi olarak 2019 yılının birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre tarım sektörünün toplam katma değerinde yüzde 2,5 artış yaşanırken, sanayi sektöründe yüzde 4,3 ve inşaat sektöründe yüzde 10,9 azalış yaşandı.

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları %4,7 azaldı

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları yüzde 4,7 azalırken, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7,2 arttı.

En fazla ihracat Almanya’ya 

TÜİK’in Nisan ayına ilişkin dış ticaret verilerine göre, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke Almanya oldu. Türkiye’den Almanya’ya 1 milyar 243 milyon dolar ihracat yapıldı.

Türkiye’nin ithalatında ilk sırayı Rusya aldı.

Emin Çapa: ‘Resmi olarak resesyonda olduğumuz onaylandı’

CNN Türk’te bir dönem ekonomi müdürlüğü yapan Emin Çapa, TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamlarına ilişkin, “Resmi olarak resesyonda olduğumuz onaylandı” yorumunu yaptı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın