Tüketici güven endeksi: Son 7 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 13 gerileyerek yüzde 55,3 seviyesine indi.

TÜK’in verilerine göre, tüketici güven endeksi Nisan ayında yüzde 63,5 seviyesindeyken, Mayıs ayında 13 puanlık bir düşüşle yüzde 55,3 seviyesine indi.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Nisan ayında yüzde 82,2 seviyesinde bulunuyorken, Mayıs ayında yüzde 73,9 oldu.

Tüketici güven endeksi, son açıklanan verilere göre, 2012 yılından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Nisan ayına ilişkin genel ekonomik durum beklentisi, yüzde 14,9 oranında azalarak yüzde 70,1 oldu.

Nisan ayında yüzde 63,5 olan işsiz sayısı beklentisi ise yüzde 11,3 oranında bir azalışla yüzde 56,3 seviyesine geriledi.

Ekonomistler, tüketici güven endeksi verilerine ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

‘Sonuçları beğenmeyenler tarafından sandık devrilince son 7 yılın en düşük seviyesine gerilemiş’

Ekonomist Uğur Gürses, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sonuçları beğenmeyenler tarafından sandık devrilince son 7 yılın en düşük seviyesine gerilemiş.” ifadelerini kullandı.

‘Vatandaş geleceği hakkında gittikçe karamsarlaşıyor’

Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise “Vatandaş geleceği hakkında gittikçe karamsarlaşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Artı TV’de katıldığı canlı yayında son açıklanan tüketici güven endeksine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Bir ekonomist ve istatistikçi olarak şunu söyleyebilirim, 20 ekonomik veriden en önemlisi tüketici güven endeksidir. Son birkaç aydan beri yükselme eğilimi göstermesine rağmen ani bir düşüş sadece siyasete bağlanacak basit bir olay değildir. Bu artık hane halkının gerçekten de sokakta, mutfakta ve her yerde hissettiği çöküşün işaretidir. ‘Çöküş’ ifadesini 2-3 ay öncesine kadar kolay kolay kullanmamıştım. Aylık bazda yüzde 13, yıllık bazda yüzde 20 düşüş tüketici güven endeksinde inanılmaz bir kırılmadır.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın