Tüketici kredilerinde vade 60 ay oldu

Uzun bir süredir merakla beklenen tüketici kredilerindeki vade süresi uzadı. Yeni düzenlemeyle birlikte tüketici kredilerinde vade 60 aya uzadı. Kredi kartı alışverişlerinde genel taksit sınırı ise 12 ay oldu. İşte yeni düzenlemeyle ilgili tüm ayrıntılar…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından bankaların kredi işlemlerine ve kredi kartlarına ilişkin yönetmelikleri değiştirildi. Yapılan değişliklik Resmi Gazete’de de yayınlandı.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE VADE 60 AY

Yapılan değişikliğe göre, konut ve eğitim kredileri hariç olmak üzere, tüketici kredilerinde vade süresi 36 aydan 60 aya çıkarıldı.

TAŞIT KREDİLERİNDE VADE

Fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan taşıtlar için sağlanan kredilerin vade süresi 48 aydan 60 aya çıkarıldı. Fiyatı 120 bin TL’nin üzerinde olan taşıtlarda ise vade süresi değişmedi ve 48 ay olarak kaldı.

CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR VE TABLET ALIMINDA VADE VE TAKSİT SAYISI 

Bilgisayar alımı için kullanılan kredilerde vade süresi 6 aydan 12 aya çıkarıldı.

Fiyatı 3 bin 500 TL ve üzeri olan cep telefonu ve tablet alımı için kullanılan kredilerde vade süresi değişmedi ve 6 ay olarak kaldı.

Fiyatı 3 bin 500 TL ve altı olan cep telefonu ve tablet alımı için kullanılan kredilerde vade süresi değişmedi ve 12 ay olarak kaldı.

Kredi kartı ile yapılan bilgisayar ve taşımacılıkla ilgili harcamalarda taksit sayısı 6 aydan 12 aya çıkarıldı. Kurumsal kredi kartı harcamalarındaki taksit sayısı ise 9 aydan 12 aya çıkarıldı.

Öte yandan yönetmelikteki geçici ek madde doğrultusunda, yürürlük tarihinden önce kullanılan ihtiyaç kredilerinin kalan borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi halinde 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek.

Kredi kartı borç yapılandırması: Ziraat’in faiz oranları ve şartları nedir?

Kredi kartı borcunu yapılandırma


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın