Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti! (Cihat Yaycı kimdir?)

FETÖMETRE’nin mucidi olarak bilinen Tümamiral Cihat Yaycı, görevinden istifa etti. Yaycı, 15 Mayıs 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmıştı. 

FETÖMETRE’nin mucidi ve Libya ile yapılan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair mutabakatın mimarı olarak bilinen Tümamiral Cihat Yaycı, görevinden istifa etti. 

Yaycı, 15 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmıştı. 

AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yaycı ile konuştuğunu ve “İstifam asla Cumhurbaşkanımıza tepki değildir. Ona olan sadakatim ömrüm boyunca devam edecektir. Bana asılsız iddialarla kumpas kuranların gerçek yüzü ortaya çıkacaktır” dediğini aktardı. 

Yaycı’nın atama kararına kamuoyundan çeşitli tepkiler gelmişti. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Libya antlaşmasının mimarı, Mavi Vatan konseptinin yaratıcılarından, fetöcülerin ve Yunanlıların hedefindeki Tümamiral Cihat Yaycı’nın atama kararı çok vahimdir, düşündürücüdür. Unutulmasın Mavi Vatan Misak-I Millinin denizlerdeki karşılığıdır” ifadelerini kullanmıştı. 

CİHAT YAYCI KİMDİR?

Cihat Yaycı, 1966 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. 1984 yılında Deniz Lisesi’ni, 1988 yılında Deniz Harp Okulu’nu bitirdi. 

TCG Yavuz ile TCG Kemalreis’de 2. Komutan olarak görev yaptı. 2005 yılında TCG Kemalreis Komutanlığına, 2011 yılında da 5’inci Muhrip Filotillası Komodorluğuna atandı. 

2000 yılında Deniz Harp Akademisi’nden, 2003 yılında da Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları alanında, Naval Postgraduate School’da Fizik Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği alanlarında yüksek lisans yaptı. İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında da doktorasını tamamladı. Yaycı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında en donanımlı subaylardan biri olarak gösteriliyor. 

2012 yılında Tuğamiralliğe terfi eden Cihat Yaycı, aynı yıl Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi olarak atandı. 2014 yılında Güney Görev Grup Komutanlığı, 2015 yılında ise Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanlığı görevine getirildi. 

2016 yılında Tümamiralliğe terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı olarak görevlendirildi. 2017 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak atandı.

Yaycı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde FETÖ yapılanmasının deşifre edilmesinde önemli bir katkı sağladığı belirtilen FETÖMETRE’nin kurucusudur. Öte yandan Libya ile yapılan deniz alanları sınırlandırılması anlaşmasının da mimarı olarak gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Aralık 2019 tarihinde Denizaltı Piri Reis’in havuza çekilmesi töreninde yaptığı konuşmada, Yaycı’dan övgüyle bahsetmişti. Erdoğan, “Halen Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Kurmay Başkanlığını yürüten Tümamiral Cihat Yaycı’nın bu konuda hazırladığı raporlar, haritalar, yazdığı makaleler ve kitaplar ortadadır” ifadelerini kullanmıştı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın