Tümamiral Cihat Yaycı neden istifa etti? İşte detaylar

Fetömetre’nin mucidi ve Libya ile yapılan deniz alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının mimarı olarak bilinen Tümamiral Cihat Yaycı, görev değişikliğinin ardından istifa etti. Peki Cihat Yaycı neden istifa etti? Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Yaycı’nın istifasını yorumladı. 

KRT TV canlı yayınına bağlanan Saygı Öztürk, Cihat Yaycı’nın istifası konusunda açıklamalarda bulundu.

Öztürk’ün açıklamalarından satır başları şöyle: 

FETÖMETRE’NİN MUCİDİ, LİBYA ANLAŞMASININ MİMARI

Cihat Yaycı, kamuoyunda yakından tanınan bir komutan olmuştur. FETÖMETRE’nin mucidi olarak biliniyordu. Bu uygulama kripto FETÖ’cülerin ortaya çıkarılmasında son derece etkiliydi. Libya ile denizlerdeki hakkımızın belirlenmesine yönelik anlaşmanın mimarlarından biri olarak tanınıyordu. Başka bir özelliği de Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) halen görevde olup da doçent doktor unvanını taşıyan tek amiral. Yunanistan’ın işgal ettiği adalar konusunda da kitap yazdı. Bu kitap Yunanistan’da büyük yankı uyandırmıştı. Görevden alınması gerektiği, hatta öldürülmesine ilişkin Yunan basınında aleyhinde haberler yapıldı. O yüzden tanınan, bilinen bir isim haline gelmişti.

FETÖ’CÜ HESAPLAR İSTİFA ETTİRİLECEĞİNE DAİR YAYINLAR YAPTI

Ayın 3’ünde FETÖ’cü olarak bilinen hesaplardan komutanın görevden alınacağına ya da istifa ettirileceğine dair yayınlar yapıldı. Bunun üzerinden 11 gün geçtikten sonra da komutan hakkında bir ihaledeki usulsüzlük gerekçe gösterilip Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyusunda bulunuldu. İşin garibi ortada ihale ve yolsuzluk yok. 

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda torpido güdüm ihalesi yapılıyor. Yaklaşık bedeli 1,5 milyon lira civarında. Ürün hazırlanıyor, muayene komisyonuna getiriliyor. İncelemeler sırasında telin üzerindeki cilanın yığıldığı, dolayısıyla maksimum menzile ulaşmasının engellendiği gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Bunlar belirlenince muayene komisyonunun torpido yüzbaşısı muhalefet ediyor ve bu şekilde malzemeleri alamayacaklarını belirtiyor. Yüzbaşıya muhalefet şerhini kaldırması için baskı yapılıyor. Bu durum Deniz Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Cihat Yaycı’ya iletiliyor. Bundan sonraki süreçte, soruşturma dosyasındaki bilgiye göre söylüyorum, Yaycı şöyle söylüyor: “Muayene komisyonu üyelerine kimse telkin ve baskında bulunmayacak. Bulunanlar hakkında kanuni işlem yapılacak. Her şey şartname esaslarına göre kontrol edilecek, kamu zararı oluşmasına da müsaade edilmeyecek, şartname gerekleri yerine getirilmeden ödeme yapılmayacak ne eksiklik varsa veya yoksa bir rapor ve takdim ilgililer tarafından düzenlenip Donanma Komutanı’na, bana ve Kuvvet Komutanı’na arz edilecek, Deniz Kuvvetleri Komutanı direktifine göre işlem yapılacaktır.”

Eksiklikler raporda belirleniyor. Cihat Yaycı da raporun son sayfasını el yazısı ile “Komutanım, muayene sürecinde birtakım çelişkili hususlar olmuştur. Kablo kopması gibi… Değerlendirmenize arz ederim” yazıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı da bu seferlik firmaya ödeye yapılmasını, sözleşmedeki eksikliklerin giderilmesini, bir sonraki sözleşmede bu hususların dikkate alınmasını emir veriyor. Böylece firmanın parası da ödeniyor.

İşte ne oluyorsa bundan sonra oluyor. FETÖ’cü hesaplardan komutanın görevden alınacağı iddiası gündeme getiriliyor. Yürütülen soruşturmaya Cihat Yaycı da dahil ediliyor. Milli Savunma Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan bununla ilgili hazırlanan fezleke Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderiliyor. 

ARKADAŞLARIYLA VEDA ETMESİNE BİLE VAKİT BIRAKILMADI

Komutanın kararnamesi cumartesi günü çıkıyor, pazartesi günü hem görevden alınması hem de yeni görevine başlaması isteniyor. Yani komuta kademesindeki arkadaşlarıyla veda etmesine bile vakit bırakılmıyor. Bu durum komutanın da çok ağrına gidiyor. 

Bugün yakın çevresiyle konuştuğumda, “Ben onurum ve gururum için yaşayan insanım. Onurum, gururum kırıldı. O nedenle istifayı uygun buldum” diyerek ayrılmış. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın