Ana sayfa Bilgi Merkezi Turgut Uyar kimdir? Hayatı kısaca

Turgut Uyar kimdir? Hayatı kısaca

turgut uyar
Turgut Uyar (1927-1985)

Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı’nın önemli isimlerinden olan Turgut Uyar, 4 Ağustos 1927 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Babasının ordudaki görevinden dolayı öğrenimini farklı şehirlerde sürdürmek zorunda kaldı. Lise öğrenimini Bursa Işıklar Lisesi‘nde, yükseköğrenimini ise Askeri Memurlar Okulu‘nda tamamladı.

Edebiyata olan ilgisi ortaokul yıllarında başladı. O dönem en çok Ömer Hayyam, Yahya Kemal Beyatlı, Tevfik Fikret ve Ahmet Haşim‘in şiirlerini okuyordu.

İlk şiiri olan “Yad“, 1947 yılında “Yedigün” adlı bir dergide yayımlandı. 1948 yılında Kaynak dergisinin şiir yarışmasında “Arz-ı Hal” şiiri ile ikinci oldu.Turgut Uyar, bu yarışmada elde ettiği başarının edebi kariyerinde önemli bir gelişme sağladığını ifade etmişti. 1950 yılında “Arz-ı Hal ve Akşam Üzeri Türküsü” adlı ilk kitabı yayımlandı. 

Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra bir süre askeri memurluk yaptı. Daha sonra askeri memurluktan ayrılarak Ankara’da bulunan Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikası’nda çalışmaya başladı. 1967 yılında buradan emekli olduktan sonra ölünceye dek yaşayacağı İstanbul’a yerleşti. 

Tütünler Islak” adlı eseri, 1963 yılında Yeditepe Şiir Armağanı‘na layık görüldü. Çeşitli tarihlerde “Kaynak“, “Yenilik“, “Şairler Yaprağı“, “Türk Dili” “Dönem” ve “Varlık” dergilerinde şiirleri yayımlandı. Turgut Uyar, 22 Ağustos 1985 tarihinde hayatını kaybetti.

Edebi kişiliği

Turgut Uyar’ın şiirlerinin konusunu ağırlıklı olarak aşk, ölüm ve ayrılık oluşturur. İkinci Yeni’nin önemli şairlerinden biridir. Öte yandan Türkçe’yi en iyi kullanan şairlerden biridir.

Turgut Uyar’ın eserleri

Arz-ı Hal

Tütünler Islak

Türkiyem

Toplandılar

Dünyanın En Güzel Arabistanı

Her Pazartesi

Kayayı Delen İncir

Divan

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here