DOLAR 15,9550 0.45%
EURO 16,9123 0.55%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4809132,72%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türk bilim insanları: İsimleri, buluşları ve çalışma alanları

Türk bilim insanları: İsimleri, buluşları ve çalışma alanları

ABONE OL
4 Mart 2019 03:07
Türk bilim insanları: İsimleri, buluşları ve çalışma alanları
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Bu çalışmamızda, geçmişten günümüze 12 Türk bilim insanının hayatını, buluşlarını ve çalışma alanlarını derledik. İşte Türk bilim insanları listesi: 

 

BİLİM İNSANIÇALIŞMA ALANI
FarabiFelsefe, Mantık, Astronomi ve Fizik
El CezeriMühendislik
Ali KuşçuAstronomi ve Matematik
Mimar SinanMimar
Uluğ BeyAstronomi ve Geometri
Piri ReisCoğrafya
Katip ÇelebiCoğrafya, Tarih ve Tıp
Cahit ArfMatematik
Gazi YaşargilTıp
Aziz SancarKimya
AkşamseddinTıp
Canan DağdevirenFizik
Türk bilim insanları hakkında daha detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır: 

FARABİ

870 yılında Türkistan’ın Farab şehrinde dünyaya gelen Farabi; felsefe, mantık, astronomi ve fizik alanlarında çalışmalar yapmıştır. İslam felsefesinin kurucusudur. Yaklaşık 150 eseri vardır.

EL CEZERİ

1136’da Diyarbakır’da dünyaya gelen El Cezeri, özellikle robotlar üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çekmiştir. Bilim tarihinde ilk robot yapan kişi olarak kabul edilmektedir. Öte yandan su kuvvetiyle işleyen çeşitli makineler yapmıştır.

ALİ KUŞÇU

Ali Kuşçu

Ali Kuşçu

1403 yılında Semerkand’da dünyaya gelen Ali Kuşçu, astronomi ve matematik alanlarında çalışmalar yaptı. Bir dönem Uluğ Bey’in kurduğu rasathanenin müdürlüğünü yaptı. Daha sonra ise Uzun Hasan’ın yanına gitti. Barış görüşmeleri esnasında Fatih Sultan Mehmet’in dikkatini çekmiş ve onun teklifi sonucunda İstanbul’a gelmiştir.

Ali Kuşçu kimdir? Ali Kuşçu’nun kısaca hayatı

MİMAR SİNAN

1489 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Mimar Sinan, dünya tarihinin en önemli mimarlarından biridir. Önceleri köprü kurmak ve kale onarmak gibi işler için çeşitli seferlere katılmış; daha sonra ise baş mimarlığa getirilmiştir. Mimar Sinan tarafından çok sayıda cami, mescit, saray, köprü, hamam ve kervansaray yapılmıştır. Bunlardan en önemlileri şunlardır: Şehzade Camii (“Çıraklık eserim” demiştir), Süleymaniye Camii (“Kalfalık eserim” demiştir) ve Edirne Selimiye Camii (“Ustalık eserim” demiştir.)

ULUĞ BEY

1394 yılında Sultaniye’de dünyaya gelen Uluğ Bey, astronomi ve geometri üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Hem Timur İmparatorluğu’nun sultanıdır hem de önemli bir bilim adamıdır. Semerkand’a o dönem için oldukça gelişmiş nitelikte olan bir rasathane açmıştır. Ayrıca çok sayıda bilim insanını yanına almıştır.

PİRİ REİS

1465 yılında Gelibolu’da dünyaya gelen Piri Reis, yalnızca Türk denizlik tarihinin değil aynı zamanda dünya denizlik tarihinin en önemli isimlerinden biridir. 1513 yılında dünya haritasını hazırladı. 1528 yılında ise ikinci dünya haritasını hazırladı. “Kitab-ı Bahriye” adlı eseri, bugün bile kullanılabilecek nitelikte bilgiler sağlamaktadır.

KATİP ÇELEBİ

Katip Çelebi

1609 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Katip Çelebi; coğrafyadan tarihe, tıptan tasavvufa kadar çok sayıda eser verdi. Eserlerinin çoğu yabancı dillere de çevrildi. En önemli eserleri şunlardır: Cihannüma ve Keşfü’z Zünun.

Katip Çelebi kimdir? Katip Çelebi’nin kısaca hayatı

CAHİT ARF

Cahit Arf

1910 yılında Selanik’te dünyaya gelen Cahit Arf, matematik alanında önemli çalışmalarda bulundu. Hesse-Arf Kuramı‘nı geliştirdi. 1955 yılında ordinaryüs profesör unvanını aldı. TÜBİKTAK’IN kuruluşunda önemli katkıları olmuştur.

GAZİ YAŞARGİL

Gazi Yaşargil

1915 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Gazi Yaşargil, tıp alanında önemli çalışmalarda bulundu. Mikroteknikle omurilik yollarının açılım yöntemini bütün beyin ve omurilik cerrahisinde kullanmaya başladı. Ardından tüm dünyada bu yöntem kullanılmaya başlandı. ABD’de “Yüzyılın Beyin Cerrahı” olarak seçildi.

Gazi Yaşargil kimdir?

AZİZ SANCAR

Aziz Sancar

1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen Aziz Sancar, 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü‘nü kazandı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Teksas Üniversitesi’ne kaydoldu. Burada Moleküler Biyoloji alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1977 yılında Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı üzerine çalışmaya başladı.

Aziz Sancar kimdir?

AKŞAMSEDDİN

1389 yılında Şam’da dünyaya gelen Akşamseddin, tıp alanında çalışmalarda bulunmuştur. Tıp tarihinde mikrop konusuna değinen ilk kişidir.

CANAN DAĞDEVİREN

1985 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Canan Dağdeviren, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliğine seçildi. Böylece buraya seçilen ilk Türk oldu. Giyilebilir elektronik aletler üzerine araştırmalarda bulundu. Cilt kanserini 10 saniyeden kısa bir sürede teşhis eden cihaz geliştirdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.