TÜRK-İŞ açıkladı: Açlık sınırı 2 bin 67 lira, yoksulluk sınırı 6 bin 733 lira

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 67 lira olurken, yoksulluk sınırı 6 bin 733 lira oldu. 

TÜRK-İŞ tarafından yapılan açıklamada, sebze ve meyve fiyatlarındaki gerilemenin mutfak harcamasına olumlu yansıdığı kaydedildi.

Öte yandan bir çalışanın aylık yaşama maliyeti tutarı 2 bin 559 lira seviyesine yükselirken, bu rakamın asgari ücretten daha fazla olduğuna dikkat çekildi. 

Bu yılın Haziran ayında 6 bin 733 lira olan yoksulluk sınırının, geçen yılın aynı döneminde 5 bin 584 lira olduğu belirtildi. 

Araştırmada, açıklanan yoksulluk ve açlık sınırı rakamları ve bekar bir işçi için belirlenen aylık net 2 bin 20 lira asgari ücret dikkate alındığında, çalışanların içinde bulunduğu geçim şartlarının olumsuzluğa dikkat çekildi. 

Enflasyon oranındaki artışın dar ve sabit gelirli kesimlerin yaşama şartlarını olumsuz etkilediği vurgulandı. 

Yapılan açıklamada, gıda maddesi fiyatlarının market ve semt pazarlarının düzenli olarak dolaşılarak doğrudan tespit edildiğine yer verildi. 

Uzun yıllardan bu yana TÜRK-İŞ tarafından her ay düzenli olarak ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırması yapılmaktadır. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın