Türk ve ABD askerleri Suriye’de ilk ortak kara devriyesini yaptı

Türk ve ABD askerleri, güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ilk ortak kara devriyesini bugün gerçekleştirdi.

Türk ve ABD askerlerince Fırat’ın doğusuna ilk ortak kara devriye bugün yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait altı zırhlı araçtan oluşan konvoy, Akçakale’den Suriye’ye girerek ABD askeri konvoyuyla buluştu. 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada söz konusu devriyeye ilişkin bilgiler verirken, bazı görüntüler de paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri kapsamında; ​TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA’ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başladı” ifadelerine yer verildi. 

Yaklaşık üç saat sonra yapılan bir başka açıklamada ise “Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi için TSK ve ABD personelinin ilk müşterek kara devriyesi planlandığı şekilde icra edildi” denildi. 

Türkiye ve ABD, geçtiğimiz ay Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturulması konusunda anlaşma sağlamış ve bu kapsamında Müşterek Harekat Merkezi kurulmuştu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın