Türk yetkili: S-400 çalışma grubu önerisi ABD’ye henüz iletilmedi

Üst düzey bir Türk savunma yetkilisi, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi için ortak bir çalışma grubu oluşturma önerisini henüz ABD’ye iletmediğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre, F-35 savaş uçağı projesinin ana ortaklarından biri olan Türkiye ile ABD arasında, S-400’lerin jetleri etkileyip etkilemeyeceği konusunda ortak bir çalışma grubu oluşturması gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ‘Türkiye’nin Washington’un endişelerini tartışmaya hazır olduğunu’ söylemişti.

Demir, “S-400’lerin Türkiye’ye getirilmesinde ABD’nin bir endişesi varsa bunu defalarca tartışmaya hazır olduğumuzu söyledik” ifadelerini kullandı.

ABD’nin bu konu üzerine tartışmak ve teknik ekip oluşturmak için herhangi bir adım atmadığını belirten Demir, “Biz buna hazırız” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, geçtiğimiz hafta S-400 anlaşmasının iptal edilmemesi halinde Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını belirttiği bir mektup göndermişti.

Demir, bu mektuba yakın bir zamanda cevap vermek için çalıştıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘S-400’ler kadar iyi bir teklif vermediler’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD tarafından yapılan Patriot hava savunma sistemi teklifine ilişkin “S-400’ler kadar iyi bir teklif vermediler” dedi.

Reuters’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberine göre, ABD, F-35 savaş uçağı eğitimi için ilave Türk pilotu kabul etmeme kararı aldı.

S-400’leri üreten şirketin başkanı ise ‘S-400’lerin iki ay içinde Türkiye’ye teslim edileceğini’ açıkladı.

Rusya: S-400’ler iki ay içinde Türkiye’ye teslim edilecek

Reuters: ABD, F-35 eğitimi için yeni Türk pilot kabul etmeyecek


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın