Türkiye, Doğu Akdeniz’de doğalgaz buldu mu?

Geçtiğimiz gün Rum basınında yer alan ‘Fatih sondaj gemisinin 170 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulduğu’ haberi herkesi heyecanlandırdı. 

Rum basınında yayımlanan bu haber, kısa bir süre içinde başta Türkiye olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinde de gündeme geldi. 

Rum gazetesi Fileleftheros tarafından yayımlanan haber, AB kaynaklarına dayandırılıyor. 

‘Türkiye’nin bir şeyler bulduğu doğru’

Konuya ilişkin Türkiye ve KKTC’deki yetkililerden resmi bir açıklama gelmezken, Kıbrıs Postası’na konuşan üst düzey bir diplomatik yetkili ‘doğalgaz bulunduğu’ iddiasını doğruladı. 

Kıbrıs Postası’ndan Ertuğrul Senova’nın haberine göre, diplomatik kaynak, “Türkiye’nin bir şeyler bulduğu doğru” derken, bulunan doğalgaz miktarına ilişkin bir açıklama yapmadı. 

Öte yandan kaynak, resmi açıklamanın Türkiye Petrolleri Anomim Şirketi (TAPO) tarafından yapılabileceğini söyledi.

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Fatih, Ekim 2018’de Alanya-1 kuyusunda petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başlamıştı. İkinci arama çalışmasına Finike-1 adlı sahada devam ediyor.

Yavuz sondaj gemisi ise Haziran 2019’da Magosa Körfezi’nde yer alan Karpaz-1 kuyusunda çalışmalara başlamıştı. 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerinde bulunması üzerine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Avrupa Birliği’nden (AB) tepki gelmişti. 

Tepkilere karşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’nin kıta sahanlığında sondaj yapmasına kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor” cevabını vermişti. 

AB, 15 Temmuz 2019’da, Türkiye’nin Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarını gerekçe göstererek yaptırım kararı aldı. AB’den yapılan yazılı açıklamada Türkiye’nin Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarının “uluslararası hukuka aykırı” olduğu öne sürüldü. 

Türkiye’den çeşitli yetkililer, bu yöndeki iddialara ilişkin daha önce defalarca sondaj çalışmalarının uluslararası hukuka uygun bir şekilde ve Türkiye’nin kıta sahanlığında yapıldığını ifade etmişti. 

ExxonMobil ve Qatar Petroleum, 142-227 milyar metreküp aralığında doğalgaz bulduğunu açıklamıştı

Geçtiğimiz Mart ayında, ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklığında yürütülen arama çalışmaları sonucunda, Kıbrıs açıklarında 142 ile 227 milyar metreküp aralığında doğalgaz rezervi bulunduğu açıklanmıştı.

AB, Türkiye’ye yönelik ‘Doğu Akdeniz’ yaptırımını onayladı

Doğu Akdeniz’de enerji denklemi: Neler yaşandı?

Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz’de araştırma bitti, sondaj başlıyor


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın