DOLAR 18,4467 0.11%
EURO 17,8360 -0.14%
ALTIN 972,73-0,02
BITCOIN 348392-0,23%
İstanbul
21°

KAPALI

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türkiye ile Rusya arasında Suriye mutabakatı sağlandı

ABONE OL
23 Ekim 2019 00:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yaklaşık altı süren görüşmeden, Suriye konusunda 10 maddelik bir mutabakat metni çıktı. 

Görüşmenin ardından her iki ülkenin dışişleri bakanları 10 maddelik mutabakat metnini kamuoyuyla paylaştı.

Erdoğan: Türkiye ve Rusya Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir güce izin vermeyecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le birlikte yaptığı ortak basın toplantısında “Türkiye ve Rusya Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir güce izin vermeyecektir” ifadelerini kullandı. 

Putin: Türk tarafının endişelerini paylaşıyoruz

“Türk tarafının endişelerini paylaşıyoruz” diyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son zamanlarda bölücü tutum ve anlaşmazlıklar suni bir şekilde körükleniyor. Burada önemli olan terör örgütlerinin Türkiye’nin gerçekleştirdiği harekattan yararlanmaması. Bu tür grupların arasında DEAŞ da var. Cezaevlerinden kaçma teşebbüslerinde bulunuyorlar.”

Suriye’de kalıcı ve istikrarlı bir ortamın sağlanmasının ancak ülkenin toprak bütünlüğüne saygı duymakla mümkün olduğunu belirten Putin, “Türkiye ile Suriye arasında karşılıklı saygı olmazsa bu mümkün olamayacak” ifadelerini kullandı. 

YPG 150 saat içinde 30 kilometre geriye çekilecek

Kamuoyuna açıklanan mutabakat metninde ‘YPG unsurlarının 150 saat içinde 30 kilometre geriye çekileceği’ ifadesine yer verildi.

Mutabakat metinin üçüncü maddesinde ‘Tel Abyad ve Rasulayn’ı içine alan 32 kilometre derinlikteki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statükonun muhafaza edileceği’ belirtildi. 

Mutabakat metinin ayrıntıları şöyle: 

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılığını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede Tel Abyad ve Rasulayn’ı içine alan 32 kilometre derinlikteki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır. (NOT: 1998 yılında Türkiye ile Suriye arasında yapılan Adana Mutabakatı kastediliyor.)

5. 23 Ekim 2019 öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekatı alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının, Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek için çıkarılacaktır. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibariyle mevcut Barış Pınarı Harekatının alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı hariç, Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf, terörist unsurların sızmalarının önlenmesi için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Adana Mutabakatı nedir?

Milliyet gazetesi, o günlerde yaşanılan gerginliği manşetten “Ya Apo ya savaş” başlığı ile veriyor.

Suriye hükümeti, 1990’lı yılların başından itibaren terör örgütü PKK’ya topraklarında alan açmıştı. Hatta bir dönem teröristbaşı Abdullah Öcalan da Suriye’de kalmıştı.

Şemdin Sakık’ın yakalanmasının ardından teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın Suriye’de kaldığı öğrenilince, Türkiye bu duruma büyük tepki gösterdi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, Suriye’nin Türkiye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüttüğünü ve artık bu durumun sürdürülemez olduğunu söyledi. Bu açıklamanın ardından da Suriye sınırına askeri birlikler sevk edildi.

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik uyguladığı baskı bir süre sonra sonuç verdi ve Suriye hükümeti Abdullah Öcalan’ı Suriye’den çıkardı. 

Bu gelişmenin ardından iki ülke yetkilileri Adana’da bir araya gelerek Adana Mutabakatı’nı imzaladı. Bu mutabakata göre, Suriye hükümeti, Abdullah Öcalan’ın ve PKK unsurlarının bir daha Suriye’ye girmeyeceğini, PKK kamplarının da kapatılacağını taahhüt etti. Öte yandan Suriye, PKK’nın terör örgütü olduğunu da kabul etti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ