Ana sayfa Dünya Türkiye İran’dan petrol ithalatını durdurdu

Türkiye İran’dan petrol ithalatını durdurdu

PAYLAŞ
Fotoğraf: Pexels

Türkiye, ABD’nin sekiz ülkeye tanıdığı muafiyeti kaldırmasının ardından İran’dan petrol alımını durdurdu. 

Reuters’tan Hümeyra Pamuk’un haberine göre, konu hakkında konuşan bir kaynak, “Artık İran’dan petrol almıyoruz. Bu yaptırımlardan istisna alan sekiz ülkeden biriydik ve şimdi de bunlara uymaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Refinitiv’in izleme verilerine göre, İran’dan yüklenen hiçbir tankerin bu ay Türkiye limanlarına gelmediği ortaya çıktı. Ortaya çıkan açığın Rusya, Irak ve Kazakistan’dan karşılandığı yorumu yapılıyor.

Tüpraş, İran’dan petrol alımına yönelik tanınan muafiyetin sürdürülmesini talep etti, ancak Washington tarafından kabul görmedi.

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Ankara’nın İran’a yönelik yaptırım politikasına katılmadığını belirtti: “Yaptırımlara inanmıyoruz, ancak stratejik bir müttefik olarak ABD’nın kararına saygı duyuyoruz. İran’ın tecrit edilmesinin faydalı olmayacağına inanıyoruz.”

ABD Başkanı Donald Trump, P5+1 ülkeleri ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak ayrıldığını açıkladıktan sonra İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe soktu.

İran’a yönelik uygulanan yaptırımlardan biri de petrol üzerineydi. ABD, Türkiye’nin de dahil olduğu sekiz ülkeye İran’dan petrol ithalatı konusunda muafiyet tanıdı. Fakat, geçtiğimiz Nisan ayında bu muafiyetleri kaldırdığını açıkladı.

ABD’nin kararından sonra Twitter hesabından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz.” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ABD’nin yaptırımlarına karşın petrol ihraç etmeyi süreceklerini söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here