Türkiye, İtalya ve İspanya’ya askeri uçakla tıbbi yardım gönderdi

Türkiye, koronavirüsle (Covid-19) mücadeleye destek olmak amacıyla İtalya ve İspanya’ya askeri uçakla tıbbi yardım gönderdi. 

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden olan İtalya ve İspanya’ya yardım gönderildiği duyuruldu.

Bakanlık açıklamasında, “Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, MSB’ye ait fabrika ve dikimevlerinde yerli ve milli imkânlarla üretilen; çeşitli tipte maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvıdan oluşan sağlık malzemeleri, COVID-19 ile mücadele kapsamında İtalya ve İspanya’ya TSK’ya ait uçak ile gönderilecek” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu açıklama Mili Savunma Bakanlığı’nın Twitter sayfasında İtalyanca, İspanyolca ve İngilizce olarak da paylaşıldı. 

Bakanlık, İtalya ve İspanya için hazırlanan sağlık malzemelerinin Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A-400M tipi askeri uçakla yola çıktığını belirtti. 

Öte yandan gönderilen malzemelerin yer aldığı sandıkların üzerinde İtalya ve İspanyolca Mevlana’nın şu sözleri iliştirildi: “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var. Türkiye’den İspanyol halkına sevgilerle.”

1 Nisan tarihi itibariyle koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı İtalya’da 12 bin 428’e ulaşırken, İspanya’da 9 bin 53’e ulaştı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın