Türkiye’den ABD’ye YPG için 2-3 hafta süre

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, güvenli bölge konusunda yaptığı açıklamada “Fırat’ın doğusunda, 2-3 hafta içinde kendi belirlediğimiz şartlar dahilinde, kendi askerlerimizle güvenli bölgeyi oluşturmazsak varsın gerisini karşımızdakiler düşünsün” ifadelerini kullandı. 

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Erdoğan’ın bu açıklamasını NTV canlı yayınında değerlendirdi. Ağar’ın açıklamaları şöyle:

“En başından beri Türkiye ile ABD’nin tezlerinin örtüşmediği belli. Türkiye kendi milli tezini Müşterek Harekat Merkezi üzerinden ABD’ye kabul ettirme niyetindeydi. ABD de kendi tezini Müşterek Harekat Merkezi üzerinden kabul ettirme niyetindeydi. Sayın Erdoğan’ın ‘makas çok açık’ şeklinde çok önemli bir tanımlaması var. 

Müşterek Harekat Merkezi, Türkiye ile ABD arasında bir fırsattı ama belli ki ABD Türkiye’nin tezine yanaşmadı. Hatta Erdoğan’ın sözlerinden YPG/PKK’yı kerhen de olsa kabul ettirme fırsatı olarak gördüğünü anlıyoruz. Bunların hiçbirisi Türkiye açısından kabul edilebilir şeyler değil. 

Türkiye orada ne YPG/PKK’ya dair bir oluşum istiyor ne de kendi üniter yapısına, ulusal bütünlüğüne ve güvenliğine halel getirecek bir başka istikrarsızlık unsurunun oluşmasına izin vermek istiyor.  Açıkçası son derece kritik bir iki-üç haftalık dönem yaşayacağız. Şu andaki gidişattan farklı bir durum ortaya çıkmaması durumunda Erdoğan’ın ifadelerinden anlaşıldığı üzere kendisi tarafından bir harekat emri verilecektir. 

ABD’nin YPG/PKK’ya sevkiyatı halen devam ediyor. Sınırın hemen yakınındaki birtakım tünel, hendek ve menfezler kapatılıyor gibi gözükse de geri alanlarda yeni hendek kazma çalışmalarının son hızla devam ettiği görülüyor.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın