Türkiye’den Pakistan’a 30 ATAK helikopter satışı

Türiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopteri satışı için yapılan görüşmeler sonuçlandırılarak imzalar atıldı. Bu anlaşmayla birlikte Türkiye, en büyük savunma sanayisi ihracatını yapmış oldu. 

Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan satışla ilgili yapılan açıklamaya göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler neticesinde 30 adet  T129 ATAK helikopteri satışı için sözleşme imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de sosyal medya hesabından ATAK helikopterlerinin satışını duyurdu.

ATAK helikopteri, bir süredir Pakistan ordusu tarafından detaylı bir şekilde teste tabi tutulmaktaydı.

Özellikle zorlayıcı iklim ve coğrafi koşullarda gösterdiği üstün performansla dikkat çeken ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakakanlığı’nın envanterinde kullanılmaktadır.

Pakistan’ın ATAK’ı tercih etmesindeki en büyük sebep, zorlu koşullarda gösterdiği üstün performans olarak gösterilmekte. ATAK, Pakistan’ın ağır iklim koşullarında ve zorlu coğrafyasında gerçekleştirilen testleri başarıyla geçti.

Türkiye, bundan bir süre önce Pakistan’a 4 adet MİLGEM satışı için sözleşme imzalamıştı.

Pakistan’a 4 MİLGEM ihracat edilecek

ATAK Helikopteri 

ATAK helikopteri, hem taarruz hem de taktik keşiflerinde kullanılan milli imkanlarla üretilen ve kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olarak bilinmekte. Türkiye’nin gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Operasyonu’nda da büyük bir başarı sağladı.

Üstün manevra yeteneğine sahip olan ATAK helikopterin üzerinde 8 kilometre menzilli yerli üretim anti-tank füze bulunmaktadır.

ATAK helikopteri hakkında 8 bilgi


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın