Türkiye’nin sınır komşuları ve başkentleri hakkında bilgi

Türkiye’nin batıda iki, doğuda dört ve güneyde de iki olmak üzere sekiz adet komşusu vardır. Türkiye’nin komşuları şu ülkelerdir: Yunanistan, Bulgaristan, Irak, İran, Suriye, Gürcistan, Nahçıvan ve Ermenistan. Bu ülkeler hakkında detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Yunanistan

Türkiye’nin batı sınırında komşusu olan Yunanistan’ın başkenti Atina‘dır. Yunanistan ile olan en önemli sınır kapısı İpsala Sınır Kapısı‘dır. Nüfus ve yüz ölçümü bakımından Türkiye’den daha küçük bir ülkedir.

Bulgaristan

Bulgaristan, Türkiye’nin batı sınırında komşusu olan bir başka ülkedir. Başkenti Sofya‘dır. Türkiye ile Bulgaristan arasında Kapıkule Sınır Kapısı, Hamzabeyli Sınır Kapısı ve Aziziye (Dereköy) Sınır Kapısı bulunmaktadır.

Irak

Türkiye’nin güneydoğusunda komşusu olan Irak’ın başkenti Bağdat‘tır. Nüfus ve yüz ölçümü bakımından Türkiye’den daha küçüktür. İki ülke arasında en önemli sınır kapısı Habur Sınır Kapısı‘dır.

İran

İran’ın başkenti Tahran‘dır. Türkiye’nin doğu komşusudur. Türkiye ile İran arasında Gürbulak Sınır Kapısı, Esendere Sınır Kapısı ve Kapıköy Sınır Kapısı bulunmaktadır.

Suriye

Suriye, Türkiye’nin en uzun sınır komşusudur. Ayrıca en fazla sınır kapısı olan komşusudur. İki ülke arasındaki sınır 877 kilometredir. Suriye’nin başkenti Şam‘dır. İki ülke arasındaki en önemli sınır kapıları Ceylanpınar Sınır Kapısı, Cilvegözü Sınır Kapısı ve Yayladağı Sınır Kapısı‘dır.

Gürcistan

Gürcistan’ın başkenti Tiflis‘tir. Türkiye ile Gürcistan arasında Sarp Sınır Kapısı ve Türkgözü Sınır Kapısı vardır.

Nahçıvan

Nahçıvan, Azerbaycan‘a bağlı özerk bir bölgedir. Türkiye ile Nahçıvan arasında Dilucu Sınır Kapısı bulunmaktadır.

Ermenistan

Türkiye’nin doğu komşusu olan Ermenistan’ın başkenti Erivan‘dır. Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır kapısı kapalıdır.

Yorumlar

“Türkiye’nin sınır komşuları ve başkentleri hakkında bilgi” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın