‘Türkiye’ye ayrılan F-35’leri almak için İsrail, Japonya ve Polonya kulis yapıyor’

Güvenlik Uzmanı Metin Gürcan, Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılmasının ardından gelişen önemli bir kulis bilgisini paylaştı. 

Gürcan, Twitter hesabından F-35’ler konusunda paylaşımda bulundu. İlk üretimde Türkiye’ye ayrılan 30 adet F-35’i almak için İsrail, Polonya ve Japonya’nın kulis yaptığını belirten Gürcan, “İsrail bize teslim edilen iki uçağı bile ABD’den istedi” dedi. 

Gürcan, Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkartılmasının ardından gündeme gelen Su-35 ve Su-57 uçaklarına ilişkin de açıklama yaptı. 

Gürcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hani işin teknik boyutunu bilmeyen cahillere sözüm yok ama işin karmaşık tedarik-bakım/modernizasyon-eğitim-karşılıklı çalışabilirlik boyutlarını atlayarak ‘O zaman biz de Su 35 veya SU 57 alırız’ deyiveren emekli askerleri, hele ki havacıları, gördükçe nutkum tutuluyor” ifadelerini kullandı

RUSYA, SU-35’LERİN SATIŞI İÇİN YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmasının ardından yaptığı açıklamada Rus devlet şirketi Rostec CEO’su Sergey Çemezov, Türkiye’ye Su-35 savaş uçağı satmak için görüşmelere hazır olduklarını bildirmişti. 

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov da benzer bir açıklama yapmıştı. Borisov, bu yöndeki soruya “Neden olmasın? Bir emsal yaratıldı?” yanıtını vermişti. 

F-35 yaptırımının ardından Rusya: Türkiye’ye Su-35 satmaya hazırız
Rusya’dan Türkiye’ye savaş uçağı satışı için sinyal: Neden olmasın?
Su-35: Nedir, özellikleri neler, Türkiye satın alır mı?

Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın