Türkiye’ye vizesiz Avrupa için Kıbrıs Rum Kesimi şartı

Avrupa Parlamentosu (AP), uzun bir süredir beklenen Türk vatandaşlarına AB vizesinden muaf tutulması konusunu, Türkiye’nin Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanıması koşuluna bağladı.

Strasburg’da toplanan AP, terörizm ve büyük çaplı suçlarla mücadelede kişisel verilen transferi konusunda Avrupa Birliği ile Türkiye arasında müzakerelerin başlamasına ilişkin raporu kabul etti.

Kabul edilen raporda, müzakerelere başlamadan önce “Türkiye’nin öncelikle adalet ve içişleri alanında olmak üzere Kıbrıs Rum Yönetimi ile tam ve ayrımcılık yapmaksızın işbirliği yapması gerekli olduğu” belirtildi.

Bu kararla birlikte AP tarafından kişisel verilen transferiyle ilgili müzakerelere başlanması, Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanımanın koşulu haline getirildi. Bu müzakerelerin başlaması ise AB’ye vizesiz seyahat etmenin şartlarından bir tanesi.

Türkiye, daha önce müzakerele başlamak için hazır olduğunu iletmiş ancak AB tarafından yeterli bulunmamıştı.

Avrupa’ya Vizesiz Seyahat İçin Müzakereler Ne Aşamada?

Türk vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmesi için kişisel verilerin korunması konusundaki müzakereler dışında birkaç tamamlanması gereken kriter daha var.  Bunlar; Türkiye ile AB arasında geri kabul anlaşması yapılması, yolsuzlukla mücadele ve cezai konularda adli işbirliği sağlanması. Türkiye, geri kabul anlaşmasını vize muafiyetinin sağlanmasıyla yürürlüğe koyacağını belirtti. Cezai konularda adli işbirliği sağlanması konusunda ise Türkiye’nin karşısına yine Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tanınması konusu çıkabilir.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın